رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بانه

پایش زیستگاه سمندر خال‌زرد کردستانی در بانه انجام شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بانه گفت: زیستگاه سمندر خال‌زرد کردستانی که از مهمترین گونه‌های دوزیست کشور محسوب می‌شود در منطقه بخش آرمرده شهرستان بانه مورد پایش و بررسی قرار گرفت.

به گزارش بانه نیوز؛ “رحمان رحیم‌پور” رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بانه اظهار داشت: با شروع فصل بهار با همکاری اعضای انجمن محیط زیستی بخش آرمرده، زیستگاه سمندر خال زرد کردستانی در چشمه‌ها و جویبارهای حوزه روستاهای نیروان و گرماب این شهرستان مورد پایش و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این بازدید تعداد زیادی سمندر خال‌زرد کردستانی در چشمه‌های اطراف روستاهای مذکور مشاهده شد و وجود این تعداد سمندر در این منطقه تاکنون بی‌سابقه بوده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بانه ادامه داد: با توجه به بررسی وضعیت ظاهری گونه‌های مشاهده شده، مشخص شد که تاکنون تخم‌ریزی سمندرها شروع نشده است و این امر نیاز به بررسی بیشتری دارد.رحیم‌پور با تقدیر از همکاری مردم منطقه، تاکید کرد: حفاظت از این گونه بومی و ارزشمند شهرستان بانه، نیازمند مشارکت افراد بومی محلی، تأمین اعتبار ملی و استفاده از نیروی  انسانی متخصص است.

وی گفت: سطح پشتی سمندر خال‌زرد کردستانی قهوه‌ای تا سیاه با لکه‌های زرد مایل به سبز کوچک و به تعداد زیاد است و پراکنش لکه‌ها در سطح پشتی این سمندر از الگو و یا طرح خاصی تبعیت نمی‌کند.

وی یادآور شد: به محض آب شدن یخ‌ها در بهار از محل زیست زمستانه‌اش به سمت جویبارها به‌ منظور جفت‌گیری و تولیدمثل حرکت می‌کند.

 

انتهای پیام/