پزشکان بیمه سلامت به سوالات کرونایی مردم پاسخ می‌دهند

افشین نصری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام در راستای استراتژی سازمان بیمه سلامت ایران در خصوص مبارزه با ویروس کرونا و به منظور کاهش استرس هموطنان در این زمینه اجرایی شده است. وی افزود: براساس برنامه زمانبندی سازمان متبوع از ساعت ۱۸ امروز دوشنبه ۲۶ اسفند و […]افشین نصری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام در راستای استراتژی سازمان بیمه سلامت ایران در خصوص مبارزه با ویروس کرونا و به منظور کاهش استرس هموطنان در این زمینه اجرایی شده است.

وی افزود: براساس برنامه زمانبندی سازمان متبوع از ساعت ۱۸ امروز دوشنبه ۲۶ اسفند و ساعت هشت صبح سه‌شنبه ۲۷ اسفند تمام تماس‌های گرفته شده با سامانه ۱۶۶۶ به پزشکان مستقر در اداره کل بیمه سلامت کردستان جهت مشاوره و پاسخ گویی ارجاع خواهد شد.

مسوول روابط عمومی بیمه سلامت کردستان یادآور شد: از ابتدای طرح تاکنون بیش از ۱۵ هزار تماس تلفنی با این مرکز ثبت شده که در قدم اول تلاش ما این است که ضمن ارائه اطلاعات، به مردم کمک کنیم، آرامش داشته باشند.

وی اضافه کرد: به تماس گیرندگانی که با علائم اولیه و مشکوک مواجه باشند، توصیه می‌شود که در منزل استراحت کنند و از تردد در سطح شهر خودداری کرده و بعد از بروز علائم اصلی بیماری مانند تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه کنند، این موضوع علاوه بر کاهش بار مراجعات غیرضروری به مراکز بهداشتی و درمانی، باعث می‌شود چرخه انتقال بیماری کنترل و به افرادی که بیماری آنها ثابت شده است، خدمات بهتریی ارائه شود.

نصری گفت: سامانه تلفنی ۱۶۶۶ سازمان بیمه سلامت ایران در راستای ارائه خدمات مطلوب به بیمه شدگان سازمان و با هدف بهره مندی از نظرات، انتقادات، پیشنهادات و شکایات بیمه شدگان سازمان به صورت پاسخ گوی ۲۴ ساعته راه اندازی شده و در این مقطع زمانی حساس کشور و پس از شیوع کرونا، همگام با کادر درمان کشور به مبارزه با این ویروس می‌پردازد.

در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه) ۲۷ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۳۴ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۸ نفر، بانه ۳۳ نفر، سنندج ۲۰ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۱۱ نفر، مریوان ۲ نفر، دیواندره ۶ نفر، بیجار ۶ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است که بیش از ۲۵ درصد نسبت به روز گذشته افزایش دارد.

تاکنون ۳۶۲ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۳۴ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۰۲ نفر نیز منفی بوده و جواب آزمایش افراد باقی مانده نیز هنوز مشخص نشده است.

چهار بیمار نیز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جانباختند و تعداد فوتی ها به ۱۴ نفر از ابتدا تا امروز در استان کردستان رسید که از این تعداد هشت نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، ۲ نفر در قروه و یک نفر هم در بانه فوت کردند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباختند که جواب آزمایش همه آنها منفی بوده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، یک هزار و ۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر افزایش یافت.

تاکنون چهار هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ نفر از مبتلایان جدید به این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۷۲۴ مورد رسید.