پنج درصد دانش آموزان ورودی متوسطه دوم در کردستان ترک تحصیل کردند

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان گفت: با بررسی های انجام شده در سال تحصیلی جاری بیش از پنج درصد دانش آموزان پایه نهم ورودی به مقطع متوسطه دوم برای ثبت نام مراجعه نکرده و به نوعی ترک تحصیل کرده‌اند.

مهدی نامدار روز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری از مجموع ۲۴ هزار و ۶۱۷ دانش آموز پایه ششم ورودی به متوسطه اول (پایه هفتم) بیش از ۲۴ هزار و ۱۵۰ نفر تاکنون جذب کلاس‌های درس شده‌اند.

وی افزود: براساس این آمار حدود ۹۸.۵ درصد از این دانش آموزان در پایه هفتم (متوسطه اول) مشغول تحصیل بوده و فقط یک و نیم درصد آنان جهت ثبت نام مراجعه نکرده و به نوعی تارک تحصیل شده‌اند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان افزود: در پایه نهم ورودی به پایه دهم(متوسطه دوم) نیز از مجموع ۲۱ هزار نفر از دانش آموزان پایه نهم سال گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر در پایه دهم ثبت نام کرده و بیش از پنج درصد این دانش آموزان به دلایل مختلف برای ثبت نام مراجعه نکرده و ترک تحصیل کرده اند.

وی یادآور شد: در روزهای اخیر فراخوانی از سوی آموزش و پرورش استان به تمام شهرستان‌ها و مناطق ۱۶ گانه آموزش و پرورش داده شده مبنی بر اینکه تلاش حداکثری برای جذب دانش آموزانی که به هر دلیلی برای ثبت نام مراجعه نکرده‌اند، انجام شود.

نامدار افزود: در مرکز استان  و شهرستان های نزدیک به مرکز وضعیت ثبت نام و تحصیل دانش آموزان شهری و روستایی در وضعیت مطلوبی قرار دارد و عمده‌ترین مشکل ما در این زمینه مربوط به شهرستان‌های مرزی مریوان، سروآباد، بانه و سقز و روستاهای این مناطق است.

وی دلایل ترک تحصیل این دانش آموزان در استان را مسائل فرهنگی، ازدواج زودهنگام دختران، روی آوری پسران به اشتغال‌های کاذب، نبود مدارس متوسطه در روستاها، صعب العبور بودن برخی روستاها، ضعف تحصیلی، مهاجرت و تحصیل علوم دینی اعلام کرد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان اظهار داشت: در مجموع  استان کردستان از لحاظ وضعیت جذب دانش‌آموزان  در تراز کشوری جایگاه قبولی دارد و این مهم با تلاش‌های مدیران مدارس، معاونان آموزشی و پرورشی حاصل شده است.

در سال تحصیلی جاری (۹۹ – ۹۸) ۳۰۰ هزار دانش آموز مقاطع مختلف تحصیلی در سه هزار و ۹۰۰ مدرسه شهری و روستایی و ۱۲ هزار و ۱۴۵ کلاس درس  مشغول به تحصیل هستند.

ایرنا
انتهای خبر/