پیشنهاداتی برای لذت بخش کردن قرنطینه خانگی

ایسنا/کردستان کرونا با وجود همه سختی‌ها و مرارت‌های خود، سبب شد تا بیش از پیش به نقش والای خانواده پی ببریم و از این فرصت پیش آمده کنار هم بودن به نحو احسن بهره ببریم. اما گاهی اوقات بد نیست که به جای زُل زدن به نیمه خالی لیوان! نیمه پُر لیوان را هم ببینیم؛ […]


ایسنا/کردستان کرونا با وجود همه سختی‌ها و مرارت‌های خود، سبب شد تا بیش از پیش به نقش والای خانواده پی ببریم و از این فرصت پیش آمده کنار هم بودن به نحو احسن بهره ببریم.

اما گاهی اوقات بد نیست که به جای زُل زدن به نیمه خالی لیوان! نیمه پُر لیوان را هم ببینیم؛ کرونا مهمان ناخوانده‌ای است که دیر یا زود بلاخره رخت برمی‌بندد و برای همیشه می‌رود اما ممکن است با برگشت اوضاع به حالت عادی و شروع دغدغه‌های فکری و شغلی دیگر فرصت این چنینی برای با هم بودن خانواده‌ها پیش نیاید و این روزهایی که در نهایت بی‌حوصلگی و استرس سپری می‌شود به یک حسرت در زندگی تبدیل شود.

 با چند راهکار ساده می‌توان تهدید را به فرصت تبدیل کرده و اوقات سخت و غم‌انگیز کرونا را به لحظات شاد و لذت بخش باهم بودن تبدیل کرد.

 آموزش آشپزی در خانه

این روزها مادرها بیش از پیش بار سنگین خانه و خانواده را به دوش می‌کشند و سعی در کنترل و مدیریت خانواده دارند.

این روزها فرصت مناسبی است که مادران تجربیات آشپزی خود را در اختیار دیگر اعضای خانواده به ویژه دختران قرار دهند و با انجام یک آشپزی گروهی اوقات شاد و لذت‌بخشی را برای خود و خانواده به وجود بیاورند و آن‌ها را در انجام کارها و مسئولیت‌های خانه با خود همراه کند.

کتاب خواندن

کرونا با آمدنش به کتاب و کتابخانه‌ها جانی دوباره بخشید و چه همدم و آموزگاری بهتر از کتاب که بدون هیچگونه هزینه و چشم‌داشتی اطلاعات خود را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد!

در این دوران سخت و طاقت‌فرسای در خانه ماندن، مطالعه یک کتاب خوب و مفید می‌تواند علاوه بر داشتن یک تفریح لذت‌بخش، به بهبود سلامت ذهن و روان آدمی نیز کمک کند.

ایجاد سینمای خانگی

چه لذتی بالاتر از نگاه کردن فیلم به همراه خانواده! این روزها که به ناچار و برای مدت هرچند کوتاهی از هیاهو و دغدغه‌های روزانه فاصله گرفته‌ایم، دیدن یک فیلم جذاب و دیدنی متناسب با اعضای خانواده به راستی می‌چسپد.

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که گاه نویسنده‌، کارگردان و بازیگران یک فیلم به منزله روانکاوی هستند که نقاط حساس ذهن و روح آدمی را تحت تاثیر قرار داده و آسیب‌های حاصل از دوران زندگی افراد را ترمیم و درمان می‌کنند.

انجام بازی‌های فکری

این تفکر که بازی کردن از سن و سال شما گذشته را بریزید دور! با کودکانتان همراه شوید و دسته جمعی با اعضای خانواده بازی‌های فکری انجام دهید.

فارغ از سن و سالی که در آن هستید، بازی‌ها همواره در حفظ آرامش و بهبود گردش خون و کاهش استرس موثر بوده حال اینکه انجام بازی‌های فکری علاوه بر تقویت حافظه، افزایش تمرکز و مهارت‌های شناختی و افزایش سرعت عمل در کارها، سبب ایجاد صمیمیت در میان اعضای خانواده نیز خواهد شد.

دیدن آلبوم خانوادگی

همیشه دیدن عکس‌های قدیمی و حس و حال نوستالژی در آن‌ها و خاطراتی که با دیدن عکس‌های قدیمی تداعی می‌شود آدمی را به وجد آورده و هیجان و شادی را به وجود آدمی سرازیر می‌کند.

حال که فرصت هرچند کوتاهی برای دور هم بودن ایجاد شده، بد نیست آلبوم عکس‌های قدیمیتان را با خانواده ورق بزنید و برای آن‌ها از خاطرات گذشته خود و حس و حال ناب آن روزها و تلخی و خوشی‌های زندگیتان سخن بگویید.

برای افزایش تاب‌آوری فرزندان در ایام قرنطینه می‌توان با کمک عکس‌های قدیمی به فرزندان خود یاد داد که زندگی با فراز و فرود همراه است و هیچ غم و شادی تا آخر پایدار نیست و اینگونه به فرزندان خود فهماند که این روزهای سخت و طاقت‌فرسای کرونا همیشگی نیست و روزی تمام می‌شود.

توجه به توانایی‌های اعضای خانواده

گاهی اوقات ممکن است هر یک از اعضای خانواده در زمینه داستان‌نویسی، موسیقی، خوانندگی، اجرای نمایش، طراحی و … توانایی خاصی داشته باشند، در این فرصت پیش آمده هر یک از اعضای خانواده با نشان دادن توانایی‌های خود علاوه بر ایجاد سرگرمی، می‌توانند با نظر خواهی از سایر اعضا نقاط ضعف و قوت توانایی‌های خود را بیابند و در صدد رفع و تقویت آن‌ها برآیند.

بازی‌های محلی

با گسترش تکنولوژی رفته رفته بازی‌های هیجان‌انگیز محلی جای خود را به بازی‌های سرد و بی‌تحرک اینترنتی و کامپیوتری داد.

این روزها که مجبوریم برای حفظ سلامت خود و خانواده کل روز را در خانه بمانیم، دیگر موبایل و بازی‌های اینترنتی جوابگوی پر کردن اوقات دوران قرنطینه نیست، بنابراین یکی از کارهای هیجان‌انگیزی که می‌توان در این ایام انجام داد زنده کردن یاد و خاطره بازی‌های محلی است.

بازی‌های محلی برعکس بازی‌های رایانه‌ای و بی تحرک امروز در آن زندگی جریان دارد و سرشار از شور و نشاط و هیجان است.

انجام بازی‌های محلی، کودکان را با مهارت‌ها و وظایف و مسئولیت‌ها و نقش‌های اجتماعی در آینده آشنا کرده و قدرت تصمیم‌گیری کودکان در زندگی را افزایش می‌دهد.

به عقیده روانشناسان بازی‌های محلی در درمان و رفع مشکلات یادگیری افراد نیز تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام