چرا پیش بینی های وضعیت جوی گاها اشتباه از آب در می آید ؟

در یک مطالعه مشخص شد در یک سوم مواردی که هواشناسی، وضعیت جوی ایالت کانزاس آمریکا را با احتمال بارش باران نزدیک ۱۰۰% اعلام کرده بود هیچ بارانی نباریده!

در ژانویه ی سال گذشته سازمان هواشناسی آمریکا بابت پیش بینی یک کولاک فلج کننده که هیچگاه اتفاق نیفتاد عذر خواهی کرد. از این دست داستان ها بسیارند. سوال این است که با وجود این همه پیشرفت چرا هنوز پیش بینی وضع هوا دقیق نیست؟

هر ساعت بیش از ۱۱ هزار ایستگاه در دنیا دما، فشار، رطوبت، سرعت و جهت باد و … را اندازه گیری و مخابره می کنند. بالن های هواشناسی، ماهواره ها، هواپیماها و … هم در این فرآیند دخیل اند.

این حجم عظیم اطلاعات برای تهیه ی نقشه های جوی و پیش بینی ها به ابر کامپیوتر ها داده می شوند. ابرکامپیوترها برای آنالیز اطلاعات از مدل های فیزیکی و ریاضی استفاده می کنند. یکی از مشکلات همین جاست. مدل های مختلف خروجی های متفاوتی دارند که گاه با هم متضاد هستند .

درواقع دلیل بیان پیش بینی ها به زبان احتمالات نیز همین است. فرض کنید یک مدل احتمال بارندگی را ۵۰ درصد و یک مدل ۸۰ درصد تخمین زده است. متخصصین با در نظر گرفتن همه این خروجی ها و سایر پارامترها، عددی که معمولا بینابین است را انتخاب می کنند. مثلا در مورد یاد شده عددی حدود ۷۵ درصد.

موضوع دوم دقت در ابعاد است. یک فاصله ۴۸ کیلومتری برای تفاوت شدید در وضعیت جوی کافی است. بنابراین هرچه سطح زمین به تکه های بیشتر تقسیم شوند و مساحت این تکه ها کوچکتر باشد دقت بیشتر است. در حالی که سطح این تکه های کوچک در سال  ۱۹۰۰ میلادی معادل ۳۳۸*۳۸۸ کیلومتر مربع بوده این مقدار هم اکنون به ۱۹*۱۹ کیلومتر مربع کاهش پیدا کرده است. این افزایش نقطه ها نیاز به محاسبات ریاضی سنگین تری نیز خواهند داشت؛ که بار آن به دوش ابر کامپیوتر هاست.

مشکل سوم دقت ابزارهای هواشناسی و ناکافی بودن آنهاست. به طور مثال تعداد بالن های پایش وضعیت جو که به طور دائم شرایط لایه های مختلف اتمسفر را ثبت می کنند کافی نیست. علاوه بر این گاهی فعالیت های انسانی هم به این ابزارها لطمه می زند. 

خوشبختانه با تمام این خطاها علم آب و هواشناسی هر روز بهتر می شود. دقت پیش بینی های ۵ روزه امروزی معادل دقت پیش بینی های دو روزه در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی است . مدل های ریاضی مرتب بهینه سازی می شوند و ابرکامپیوترها نیز توانمند تر.  ابر کامپیوترهای امروزی می توانند محاسبات بیش از ۱۰۰۰ تریلیون نقطه را در یک ثانیه انجام دهند .

با این حال اگر رویایتان زیر باران قدم زدن است، بهتر است در تنظیم ساعت قرارهایتان با قطعیت ۱۰۰ درصد بر روی پیش بینی وضعیت جوی اعتماد نکنید، چرا که هنوز پیش بینی کاملا دقیق برای هواشناسان نیز بعلت ماهیت آشوبناک اتمسفر یک رویاست!!!!