چشم انتظاری مردم روستای ‌خلیفه‌‌ترخان سنندج برای ۲٫۵ کیلومتر آسفالت / وعده‌هایی که محقق نشد‌ + تصاویر

برای محرومیت‌زدایی و جلوگیری از کوچ روستائیان به شهر‌ها که سبب معضلات فراوانی می‌شود، ایمن‌سازی و بهسازی جاده‌های روستایی اهمیت فراوان دارد با این حال هنوز روستاهای زیادی هستند که از داشتن راه مناسب محروم‌ند.

روستای خلیفه ترخان بخش حسین‌آباد با جمعیتی بالغ بر ۱۹۲ نفر و ۵۱ خانوار در ۳۵ کیلومتری شهر سنندج واقع شده، روستایی که مردمانش پس از گذشت ۴۱ سال چشم‌انتظار تحقق وعده‌های مسئولان و نمایندگان مجلس برای آسفالت ۲٫۵ کیلومتر جاده هستند.

خبرنگاران تسنیم در پی تماس و درخواست‌های مکرر روستانشینان برای بررسی و پیگیری مشکلاتشان در ششم آذرماه سال گذشته عازم روستای خلیفه ترخان شدند تا با ارائه گزارشی ویدئویی مستند، مطالبات این مردم نجیب و مهربان را به گوش مسئولان برساندند؛ مردمان این روستا علاوه‌بر گله‌مندی از عدم تحقق وعده‌های مسئولان و نامناسب بودن جاده؛ از نبود ابتدایی‌ترین امکانات زندگی همچون گاز، بهداشت مناسب، مدرسه راهنمایی و دبیرستان، مکان‌های تفریحی، فرهنگی، ورزشی و آنتن‌دهی تلفن‌همراه و اینترنت رنج می‌بردند.

پس از انتشار گزارش، خبرنگار تسنیم مطالبات مردمان روستای خلیفه ترخان را از نمایندگان مردم استان در مجلس و مدیرکل راه و شهرسازی کردستان پیگیری کرد که هرکدام بلافاصله وعده‌ پیگیری و تحقق مطالبات آنان را دادند.

سیداحسن علوی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران نهم آذرماه و دهم بهمن‌ماه سال گذشته در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار تسنیم وعده آسفالت راه روستایی خلیفه ترخان را داد اما تاکنون هم هیچ کار عملی برای این روستانشینان انجام نشده و مطالبات مردم ‌به فراموشی سپرده شد.

محمدصدیق ثابتی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم وعده برطرف کردن این معضل مردم خلیفه ترخان را داد و گفت: یکی از وظایف اصلی مدیران رفع مشکلات، دغدهای مردم به‌ویژه اهالی روستاهای فاقد امکانات است؛ اما با گذشت ۴ ماه هنوز هیچ‌گونه اقدامی در برطرف کردن این معضل انجام نشده است.

کریم گلابی، رئیس اداره نظارت بر راه‌های روستایی استان کردستان در این رابطه اظهار داشت: ابنیه فنی و عملیات خاکی جاده خلیفه ترخان توسط پیمانکار انجام شده است.

وی گفت: براساس مصوبه شورای عالی اداری، راه‌های روستایی از راه و شهرسازی جدا شده و بایستی امسال نیز نسبت به عقدقرارداد با پیمانکاران این بخش اقدام نمی‌کردیم اما پس از رایزنی با مسئولان کشوری، برای پروژه‌هایی که ابنیه فنی، عملیات خاکی و روسازی آنان انجام شده، در قالب طرح ابرار با تداوم کار آنان موافقت شد.

رئیس اداره نظارت بر راه‌های روستایی استان کردستان گفت: پیمانکار جاده خلیفه ترخان ۲ میلیارد تومان از راه‌وشهرسازی طلب دارد و به‌همین خاطر کارها را پیش نمی‌برد و خاتمه پایان انجام و درخواست مطالبات خود را دارد.

گلابی اذعان کرد: در حال حاضر به‌جز پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان در قالب اوراق سه سال آینده، اعتباری برای پرداخت کل طلب پیمانکار جاده خلیفه ترخان نداریم.

در ادامه تصاویری از وضعیت روستای خلیفه ترخان سنندج را می‌بینید:

انتهای پیام/