چگونه محروم ترین شهر ایران تبدیل به قطب تجاری غرب کشور شد!

شهرستان بانه که یکی از محرومترین شهرهای ایران در زمان رژیم شاهنشاهی پهلوی بود امروز به یکی از شهرهای مهم تجاری کشور تبدیل شده و به گونه ای که در سال هزاران مسافر از نقاط مختلف کشور برای خرید به این شهر سفر می کنند.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران سرآغازی برای ایجاد تحولات بزرگ در زمینه های مختلف از جمله توسعه مناطق محروم مرزی شد شهرستان مرزی بانه با پیروزی انقلاب اسلامی روی ریل توسعه قرار گرفت و توسعه همه جانبه در این شهرستان همراه با امنیت پایدار شکل گرفت.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده این شهرستان شامل چهار بخش مرکزی، نمشیر، بوئین و آرمرده، ۱۸۷ روستای و ۳۰ کوخ است که ۸۴ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد که این مرزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به فرصتی برای رونق اقتصادی تبدیل شدند.

شهرستان بانه به دلیل هم مرز بودن با کشور عراق در زمان جنگ تحمیلی مستقیما با جنگ درگیر بود و بیش از ۵۰۰ بار مورد حملات هوایی دشمن بعثی قرار گرفت و چندین روستای آن بمباران شیمیایی شد و در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۸۴۰ شهید تقدیم انقلاب و نظام کرد در طول جنگ تحمیلی مرزنشینان بانه با حفاظت از مرزها اجازه ندادند دشمن بعثی حتی یک وجب از خاک ایران را اشتغال کند.

با گذشت ۴۱ سال از پیروی انقلاب اسلامی و آغاز گام دوم انقلاب دورترین روستاهای صفر مرزی از  امکانات رفاهی از جمله گاز، برق، آب آشامیدنی سالم، خدمات بهداشتی و شبکه های ارتباطی برخوردار هستند.

دسترسی مرزنشینان به امکانات رفاهی در این منطقه مرزی با هزینه های بسیار بالا و مشکلات خاص انجام شده چرا که شهرستان بانه دورترین شهرستان استان است و فاصله این شهرستان با مرکز استان ۲۷۰ کیلومتر است که این فاصله زیاد حرکت در مسیر توسعه را پرهزینه تر از دیگر نقاط کشور کرده اما قطار توسعه همگام با دیگر نقاط کشور آغاز شد.

وضعیت شهرستان بانه قبل از انقلاب با بعد از پیروزی انقلاب قابل مقایسه نیست چراکه قبل از انقلاب این شهرستان مرزی یکی از عقب مانده ترین و محروم ترین مناطق کشور بود و از همه امکانات رفاهی محروم بود و تنها را درآمد مرزنشینان کشاورزی و دامپروری به صورت سنتی بود.

خدمات رسانی به مردم شهرستان بانه به عنوان یکی از مهمترین اولویت های نظام بعد از پیروزی انقلاب با هدف محرومیت زادیی و ایجاد توسعه پایدار با پیروزی انقلاب در بانه دنبال شد.

برخورداری از برق و گاز

پیش از انقلاب تمام روستاهای شهرستان از روشنایی برق محروم بودند که با پیروزی انقلاب صد درصد روستاهای شهرستان بانه از نعمت روشنایی برق برخوردار شدند و در حال حاضر به دورترین نقاط مرزی شهرستان برق رسانی شده است.

شهرستان بانه قبل از پیروزی انقلاب از نعمت گاز محروم بود در حال حاضر تمام شهرهای این شهرستان و بیش از ۹۵ درصد روستاهای آن از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی سالم و بهداشتی یکی دیگر از امکاناتی بود که بخش زیادی از مردم شهرستان بانه قبل از انقلاب از آن محروم بودند هم اکنون ۴۰ هزار مشترک شهری به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دسترسی دارند و آب بانه از ۲ سد سبدلو و عباس آباد تامین می شود و سه شهر تابعه شهرستان نیز به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند. ۱۰۰ روستای شهرستان نیز از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند که پیش از انقلاب حتی یک روستا آب سالم و بهداشتی نداشت.

توسعه مراکز آموزشی

توسعه مدارس و مراکز اموزش عالی یکی از اولویت های نظام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که این امر در بانه به سرعت پیگیری شد. هم اکنون در بانه چهار مرکز آموزش عالی پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علمی و کاربردی و دانشگاه دولتی فنی و حرفه ای به جویندگان دانش خدمات آموزشی در چندین رشته ارائه می دهند و حدود چهار هزار دانشجو در این مراکز عالی تحصیل می کنند.

در حال حاضر ۳۴ هزار دانش اموز در شهرستان بانه در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند و بیش از ۷۰ روستای شهرستان بانه به همت خیرین مدرسه ساز و دولت، مدرسه دارند در برخی از روستاهای شهرستان کمتر از پنج نفر دانش اموز وجود دارد اما از امکان آموزش برخوردار هستند. برای دانش اموزانی که به مدرسه متوسطه اول و دوم دسترسی ندارند چهار مدرسه شبانه روزی در روستای شوی، سبدلو و شهرهای آرمرده و بانه وجود دارد. همچنین مدارس روستامحور نیز در تعدادی از روستاها دایر شده و هیچ دانش اموزی در این شهرستان به خاطر کمبود امکانات از تحصیل محروم نشده است.

تحولات در عرصه بهداشت و درمان

با پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه بهداشت و سلامت نیز تحولاتی ایجاد شده است، قبل از انقلاب در شهرستان بانه تنها یک بیمارستان کوچک و یک مرکز بهداشت در بانه وجود داشت که با پیروزی انقلاب ۲ بیمارستان رازی و صلاح الدین و یک درمانگاه تامین اجتماعی و چندین کلینیک پزشکی به مردم شهرستان خدمات ارائه می دهند.

چهار مرکز بهداشتی شهری و هشت مرکز بهداشتی روستایی و ۶۰ خانه بهداشت در بانه با نیروهای متخصص به مردم خدمات ارائه می دهند. تمام روستاهای شهرستان به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی دارند.

توسعه راهها

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی راه هیچکدام از روستاهای بانه آسفالت نبود و حتی برای برخی از روستاها راهی تعریف نشده بود و علارغم اینکه آسفالت و بهسازی راه های روستایی به دلیل کوهستانی بودن منطقه بسیار پرهزینه است بیش از ۴۷ درصد راه های روستایی و صد درصد راه های بین شهری آسفالت شده است.

فرصت های مرز

مرز یکی از فرصت های خوبی است که شهرستان بانه به خوبی از این فرصت بهره مند شد، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه با ۸۵ هکتار، احداث بیش از ۱۰۰ مجتمع تجاری با ۱۲ هزار واحد تجاری، احداث ۲ شهرک صنعتی و صادرات کالا از بازارچه سیرانبند بانه از جمله دستاوردهای نظام در زمینه اقتصادی و تجاری در این شهرستان است که فرصتی بسیار مناسبی را برای رونق تولید، توسعه صادرات و واردات فراهم کرده است.

امسال هم به مناسب دهه مبارک فجر ۱۱۲ پروژه در زمینه عمرانی، کشاورزی، تولیدی و اشتغالزایی با اعتبار ۴۸۰ میلیارد ریال در بانه به بهره برداری رسید.

دانا
انتهای خبر/