کردستان در جمع برترین های صنعت مرغداری/صادرات ۴۰ درصد تولیدات گوشت مرغ مازاد برنیاز استان

صنعت مرغداری در کردستان، صنعتی پویاست که در حال حاضر با وجود ۶۴۹ واحد مرغداری فعال، سالانه قادر به تولید بیش از ۸۰ هزار تن گوشت سفید است که علاوه بر تامین ۴۵ هزار تُن مصرف استان، ۳۵ هزار تن مازاد آن به ۱۲ استان دیگر صادر می‌شود.

 استفاده از گوشت مرغ و تخم‌مرغ به‌عنوان غذاى انسان تاریخچه بسیار قدیمى دارد وجود مرغ اهلی بین ۲ تا ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح در کشور هندوستان و چین ثابت شده است.

مرغداری در ایران تا قبل از سال ۳۱ به صورت صنعتی نبوده است و براساس آمار موجود ۸٫۳۱ میلیون قطعه انواع ماکیان به صورت سنتی در منازل روستایی نگهداری می‌شد.

در حال حاضر کردستان با داشتن ۶۴۹ واحد مرغداری فعال، سالانه قادر به تولید بیش از ۸۰ هزار تن گوشت سفید است که با این میزان تولید علاوه بر تامین ۴۵ هزار تُن مصرف سالانه استان، ۳۵ هزار تن تولید مازاد خود را به ۱۲ استان دیگر صادر می‌کند.

هم‌اکنون ۱۴ هزار نفر در صنعت مرغداری و صنایع وابسته به آن از جمله واحدهای مرغداری گوشتی، مرغ مادر، خوراک طیور و کشتارگاه‌ها در استان کردستان مشغول بکار هستند.

کردستان رتبه نخست غرب کشور در صنعت مرغداری دارد

سیدمادح حسامی مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان می‌گوید: صنعت مرغ کردستان در حوزه تولید و ظرفیت رتبه ۹ کشوری و رتبه نخست را در غرب کشور به خود اختصاص داده است و تنها صنعتی است که در شرایط سخت تحریم‌های امروز دشمنان توانسته سرپا بایستد.

وی افزود: در مجموع ۷۴۲ پروانه بهره‌برداری صنعت مرغداری در استان صادر شده که در حال حاضر ۶۴۹ واحد آن با سرمایه‌گذاری بیش از ۹ هزار میلیارد ریال به عنوان یکی از پویاترین صنعت‌ها در کردستان برای ۱۴ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

به گفته حسامی، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی این بخش، حفظ و پایداری واحدهای موجود است از این رو برای واحدهای واجد شرایط در قالب تسهیلات مختلف سرمایه در گردش و طرح‌های توسعه و غیره تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی اذعان داشت: در قالب تبصره ۱۸ استانی نیز تاکنون به ۴۱ واحد مرغداری استان ۴۵ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شده و این روند کماکان ادامه دارد و پرونده تعدادی از متقاضیان در بانک‌های عامل در حال رسیدگی است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: تا پایان آبان ماه امسال بیش از ۲۷ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام شده که نسبت به مدت زمان مشابه ۱۵٫۷ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: قیمت عرضه مرغ در استان کردستان نیز مانند سایر نقاط کشور و حتی پایین‌تر از میانگین کشوری است و با قیمت پایین‌تری در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

صادرات ۴۰ درصد تولیدات واحدهای مرغداری کردستان به سایر استان‌ها

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان می‌گوید: اتحادیه مرغداران استان کردستان از سال ۸۶ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر ۱۲ تعاونی در سراسر استان را زیر چتر خود قرار داده است.

موسی شفیعی افزود: این اتحادیه و تعاونی های آن همچون پل ارتباطی عمل کرده و به نوعی فعالین این بخش را به متولیان و مسوولان دولتی لینک می دهد و زمینه رفع مشکلات موجود در این حوزه را فراهم می سازد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل مربوط به مرغداری‌ها مانند نهاده های دامی و غیره در چهارچوب فعالیت های همین اتحادیه دنبال می شود.

شفیعی تصریح کرد: کردستان رتبه ۹ در تولید طیور کشور دارد که بیش از ۴۰ درصد تولیدات واحدهای تولیدی استان مازاد بر نیاز مردم بوده و به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مسائل اصلی در کردستان همین تولید مازاد بر نیاز است که نقش مهمی در ثبات قیمت دارد چراکه اگر قیمت عرضه ثبات نداشته باشد تولیدکننده زیان می‌بیند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان گفت: صادرات مهم ترین موضوع در پویایی محصولاتی است که مازاد بر نیاز در نقطه ای تولید می شوند و معتقدیم قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضاست هرچه نیاز بازار بیشتر باشد تولید هم از وضعیت نرمال و ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی یادآوری کرد: در شرایط کنونی که روز به روز هزینه های تولید بالا می رود و قیمت تمام شده در محصولات مختلف سیر رو به رشدی را پیدا کرده شرایط برای تولیدکنندگان سخت تر از گذشته بوده و عدم حمایت از آنان روند کار را با مشکل و چالش مواجه می سازد.

شفیعی عنوان کرد: قیمت تمام شده تولید باید با قیمت عرضه همخوانی داشته باشد اگر قیمت تمام شده بالا و عرضه پایین باشد تولیدکننده متضرر شده و در نتیجه درهای تولید بسته خواهد شد.

وی افزود: سرمایه گذاری و سرمایه در گردشی که در روند ایجاد و فعالیت هر نوع تولیدی بکار گرفته می شود باید به نحوی خروجی داشته باشد که تولیدکننده از دسترنج در این فرآیند راضی باشد.

شفیعی همچنین گفت: بخش تولید بخصوص در کردستان بسیار پراسترس است چرا که یک کارآفرین و تولیدکننده در مسیر شروع بکار تا مرحله بهره وری مشکلاتی دارد ضمن اینکه بهره های بالای تسهیلات بانکی تولیدکننده را با یک چالش جدی مواجه میکند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان ادامه داد: سرمایه در گردش یکی از مهمترین نیازهای ادامه حیات واحدهای مرغداری است چرا که خرید نسیه نهاده‌ها با قیمت بالاتری اتفاق می افتد که فشار مضاعفی به تولید وارد می‌کند که اگر تسهیلات ارزان‌قیمت به تولیدکنندگان پرداخت شود، جدای از حفظ واحدهای تولیدی و اشتغال‌ موجود، موجب رونق بخش تولید خواهد شد.

وی گفت: تسهیلات باید با توجه به نیاز به واحدهای تولیدی پرداخت شود، واحدهایی که به دلیل نبود سرمایه در گردش دچار رکود و مشکل می شوند باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند در حالیکه تنها عده ای از این ظرفیت بهره مند میشوند.

شفیعی در ادامه تصریح کرد: یکی از مباحث بسیار مهم در حوزه صنعت مرغداری توجه به زمان جوجه ریزی است که مدیریت درست در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است و تولیدکننده باید برای جلوگیری از ایجاد مشکل در این حوزه به صورت سیستمی و مدیریت شده عمل کند.

وی عنوان کرد: مجوز جوجه‌ریزی از طریق سامانه‌ صادر می‌شود و تولیدکننده قبل از درخواست مجوز باید تمام امکانات از تجهیز واحد گرفته تا تامین خوراک را فراهم کند و اگر بنا به هر دلیل در موعد مقرر امکان جوجه ریزی را از دست داد قبل از آن مجوز را در سامانه باطل و یا زمان را تمدید کند.

به گفته این مرغدار کردستانی، عدم مدیریت در صنعت مرغداری موجب نوسان قیمت در بازار و در نتیجه آسیب رساندن به پیکره این صنعت می شود لذا برای جلوگیری از اقدام خودسرانه که موجب افزایش و یا کاهش میزان تولید و چالش در بازار عرضه و تقاضا می شود تولیدکنندگان و فعالین این عرصه نباید به هیچ وجه بدون دریافت مجوز اقدام به جوجه ریزی کنند.

شرایط سخت دریافت تسهیلات 

از تولیدکنندگان مرغ و مدیر اتحادیه مرغداران بانه هم در این باره می‌گوید: مشکلات در صنعت مرغداری این شهر زیاد نبوده و اکثر قریب به اتفاق واحدهای مرغداری با ظرفیت خوب در حال فعالیت هستند.

باقدم افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش تولید در کردستان، شرایط سخت دریافت تسهیلات است، عدم همکاری مناسب بانک‌ها و بروکراسی‌های سخت به نوعی نفس تولید را گرفته است.

وی تصریح کرد: بازار از مهم‌ترین مسائل در حوزه تولید است، طی سال‌ها فعالیت در این عرصه توفیقات بسیار خوبی در جذب بازارهای هدف عراق پیدا کردیم اما متاسفانه برخی تصمیمات موجب شد آن را از دست دهیم.

باقدم عنوان کرد: اینکه برای جلوگیری از افزایش تورم ناشی از کاهش تولید مرغ، اجازه صادرات را از تولیدکننده بگیرند به نوعی اعتماد طرف مقابل را از دست می‌دهد.

مدیر اتحادیه مرغداران بانه اضافه کرد: با وجود اینکه ماه‌ها در زمینه جذب بازارهای عراق کار کردیم، اما با هدف تثبیت قیمت داخل اجازه صادرات را به ما ندادند و به همین راحتی به دلیل عدم اجرای تعهدات به طرف عراقی دچار زیان شدیم.

تولیدکنندگان نیازمند حمایت هستند

یکی دیگر از مرغداران کردستانی گفت:  تولید در کشور شرایط سختی دارد و روزهای سختی را طی می‌کند.

مهربانی افزود: بخش صنعت مرغ و فعالین این عرصه بیش از هر زمانی نیاز به حمایت متولیان و مسوولان دولتی دارند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند و هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد موضوع بازه زمانی و فرصتی است که به واحدهای تولید برای جوجه ریزی داده می‌شود چون اگر بنا به هر دلیل نتوانند جوجه‌ریزی را انجام دهند یک دوره محروم می‌شوند.

مهربانی همچنین گفت: سرمایه در گردش از مهم‌ترین نیازها در رونق تولید است، اگر واحد تولیدی بنا به هر دلیلی مشکلات اقتصادی، تحریم، نبود بازار فروش و غیره از درآمد کافی برخوردار نباشد در تامین سرمایه در گردش دچار مشکل جدی می‌شود و در چنین شرایطی تنها تسهیلات بانکی است که می‌تواند نجات بخش آن از وضعیت کنونی باشد.

این تولیدکننده کردستانی ادامه داد: سود تسهیلات متفاوت است، برخی‌ها که از همان آغاز ایجاد واحد تولیدی به دلیل اینکه موفق به دریافت تسهیلات ارزان قیمت با بهره پایین می‌شوند در ادامه مسیر نیز می‌تواند با موفقیت جلو بروند اما تولیدکننده‌ای که کارش را با تسهیلات بانکی با سود ۱۸ و ۲۰ درصد به بالا شروع می‌کند در شرایط نوسانات قیمت نمی‌تواند سرپا بایستد.

وی یکی دیگر از مشکلات جدی بخش تولید را جرایم دیرکرد بانکی دانست که در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط تسهیلات، با جریمه‌های چند برابری از سوی بانک‌ها مواجه می‌شود.

مهربانی تاکید کرد: بانک در شرایط سخت به جای اینکه در کنار تولیدکننده باشد، شرایط ادامه کار برای تولیدکننده را سخت‌تر می‌کند، واقعیت این است که بخشی از حوزه‌ها و متولیان عرصه تولید به جای حمایت از تولید و تولیدکننده، با رویه‌های غلط چوب لای چرخ تولید می‌گذارند.

این کارآفرین کردستانی گفت: در تمام دنیا برای تولید و تولیدکننده ارزش قائل می‌شوند و حمایت‌هایی برای رونق بخش تولید به عنوان مولد اقتصاد و اشتغال صورت می‌گیرد اما در اینجا این رویه وجود ندارد و تولیدکنندگان بیشترین ضربه می‌بینند.

برخی قوانین و مقررات عرصه را بر صنعت تنگ‌تر کرده‌اند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کردستان می‌گوید: کردستان به دلیل مرزی بودن مانند دیگر استان‌ها مرزی کشور در اوایل انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی سپر بلای مملکت بوده است، زمانی که امکانات مملکت به فور وجود داشت این استان درگیر جنگ و ناامنی بود.

عبدالله کاردانی افزود: عدم سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در این استان موجب شده که کردستان در حوزه صنعت در رده‌های آخر کشور قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از جنگ تحمیلی به دلیل نبود امکانات لازم کردستان در ریل توسعه‌ قرار نگرفت و اعتبارات قطره‌چکانی دولت به بخش تولید و صنعت پاسخگوی نیاز استان در این بخش نبود ضمن اینکه در سال‌های اخیر نیز چند سرمایه‌گذاری بزرگ و خاص از جمله کارخانه پوشاک، کارخانه نساجی و .. تعطیل شدند.

کاردانی اضافه کرد: قوانین و مقرراتی که باید در جهت حمایت از بخش تولید تعریف شود به جای حمایت، عرصه را بر این بخش تنگ‌تر کرده است تا جاییکه می‌توان به یقین ادعا کرد یکی از مسائلی که به اقتصاد ملی صدمه زده، وجود قوانین مختلف و بعضا متضاد و موازی است که در سال‌های گذشته تدوین شده و همچنان هم پابرجا هستند، معتقدم بازنگری دست‌کم در بخشی از قوانین از نهاد‌های قانون‌گذار امری ضروری است.

وی گفت: بانک‌ها به عنوان منابع مالی مملکت بدون کار کارشناسی و دید شراکتی و توسعه‌ای تسهیلات با بهره بالا به واحدهای تولیدی و صنعتی پرداخت می‌کنند و با دریافت ضمانت‌های سنگین و بهره‌های بالا از تولیدکنندگان خیال خود را راحت کنند یعنی سیستم بانکی به شرط دریافت ضمانت‌ سنگین، تسهیلات پرداخت می‌کند و زمانی که واحد ورشکست شد، واحد تولیدی به تملک بانک درمی‌آید و این مهم‌ترین مشکل قوانین مالی در ایران است.

کاردانی اذعان داشت: اگر منابع مالی کشور به درستی و برای پایدارماندن اشتغال به سوی تولید سوق داده می‌شد، تولید هم تکیه‌گاهی بسیار محکم برای اقتصاد می‌شود و دیگر شاهد مصادره و تملک دارایی سرمایه‌گذاران توسط بانک‌ها نخواهیم بود.

پیشتازی صنعت طیور کردستان در بین  ۸ استان منطقه 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان هم به خبرنگار فارس گفت: واحدهای پرورشی استان با ظرفیتی بیش از ۱۵ میلیون قطعه در هر دوره فعالیت می‌کنند و سایر حلقه‌های این صنعت شامل کارخانجات خوراک طیور، واحدهای مرغ مادر، واحدهای جوجه‌کشی، کشتارگاه‌ها و بسته‌بندی و حتی واحدهایی مانند فرآوری کود، ذرت خشک‌کنی در کردستان ایجاد شده است.

خالد جعفری افزود: ظرفیت ایجادشده در صنعت طیور کردستان این استان را در جایگاه ویژه‌ای قرار داده و سازمان جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه هماهنگ‌کننده با ایجاد ارتباط بیشتر حلقه‌های زنجیره تولید در شکل‌گیری خوشه‌های صنعت طیور ایفای نقش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بازاریابی برای محصولات تولیدی زنجیره صنعت مرغ در استان مهم ترین اولویت‌ سازمان جهاد کشاورزی کردستان است و در این راستا تمام توان خود را بکار خواهیم گرفت.

جعفری ادامه داد: آموزش‌ به بهره‌برداران و مرغداران از دیگر موضوعات مهمی است که سازمان جهاد کشاورزی از آن غافل نشده است، تهیه و ارائه بسته‌های آموزشی به بهره‌برداران و مرغداران، برگزاری سمینارهای رسمی، ایجاد بستر برای بازدید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و خارجی از اقدامات انجام گرفته در این حوزه بوده و خوشبختانه توانسته ایم در این راستا گام‌های  بسیار خوبی حتی فراتر از آنچه که پیش‌بینی شده بود برداریم.

فارس
انتهای خبر/