کردستان در هفته‌ای که گذشت

استان کردستان در هفته‌ای که گذشت (۷ تا ۱۳ دی) رویدادهای خبری زیادی را پشت سرگذاشت که از جمله آنها مسدود شدن راه ۳۰ روستای کردستان با بارش برف، برگزاری مراسم گرامیداشت ۹ دی در شهرهای استان، کشف ۳۴۰ هزار نخ سیگار قاچاق و اموال مسروقه در سنندج، نجات فرد گرفتار در ارتفاعات وزنه بانه و نجات یک کولبر گرفتار در برف گردنه تته، پلمب ۷۶ واحد عرضه مواد پروتئینی، درگذشت بنیانگذار رشته دانشگاهی فقه شافعی و سفر معاون وزیر کار به استان اشاره کرد.

در هفته ای که گذشت رویدادهای زیادی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی، انتظامی، سیاسی  و اقتصادی در استان کردستان روی داد که به تعدادی از مهمترین این رویدادها اشاره می‌شود.

بارش برف و مسدود شدن راه ۳۰ روستای کردستان

رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان روز شنبه از مسدود شدن راه ارتباطی ۳۰ روستای این استان به دلیل بارش سنگین برف و کولاک خبر داد و گفت: این روستاها در شهرستان های مریوان، دهگلان و سقز قرار دارند و راهداران با تجهیزات و ماشین آلات خود مشغول بارگشایی راه ارتباطی آنها هستند.

دانش زندی با بیان اینکه روز گذشته (جمعه) نیز راه ۱۵ روستای قروه مسدود شده بود که با تلاش راهداران راه تمام این روستاها بازگشایی شد، افزود: روز گذشته راهداران این استان در راه های روستایی و بین شهری حدود ۶ هزار و ۲۴۷ کیلومتر برف روبی انجام دادند که پنج هزار و ۳۷۷ کیلومتر آن در راه‌های شهرهای و ۸۷۰ کیلومتر نیز در راه‌های روستایی بود.

وی یادآور شد: در این مدت راهداران ۲۴ مسافر در راه مانده را در راهدارخانه های استان اسکان دادند و ۵۵۹ خودروی گرفتار در برف را نیز رهاسازی کردند.

برگزاری نشست‌های خبری حوزه های فرهنگی، اجتماعی و انتظامی استان

در طول هفته گذشته روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه) سه نشست خبری مدیرکل ثبت احوال کردستان،  رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی  و  رییس پلیس راهور فرماندهی انتظامی کردستان برگزار شد.

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان در نشست خبری خود با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۹۴۳ واقعه طلاق امسال در استان ثبت شده است، گفت: دوام زندگی مشترک ۱۶.۲ درصد زوجین در این استان کمتر از یکسال بوده است.

حسن صومی با اشاره به اینکه میزان طلاق ثبت شده در ۹ ماه منتهی به آذر امسال در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته، ۹ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: نرخ خام حاصل از ثبت طلاق در استان ۲.۴ در یک هزار است.

وی با بیان اینکه در این مدت شهرستان مریوان با سه در یک هزار بیشترین و سروآباد با ۱.۱ در یک هزار کمترین نرخ ثبت طلاق را داشتند، افزود: میانگین سن طلاق بار نخست مردان حدود ۳۵ سال و میانگین سن طلاق بار اول زنان در استان حدود ۳۱ سال بوده است.

صومی به میزان دوام زندگی زوجین در استان اشاره کرد و یادآور شد: ۱۶.۲ درصد زوجین طول مدت ازدواج آنها (دوام زندگی) کمتر از یکسال بوده و در مجموع هم ۵۰ درصد از طلاق‌ها مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک است.

وی نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج طی ۹ ماه منتهی به آذر امسال در استان را  ۸.۲ در یک هزار اعلام و اضافه کرد: شهرستان قروه با ۱۱.۲ در یک هزار بیشترین و بانه با ۶.۶ در یک هزار کمترین نرخ ازدواج ثبت شده را داشته‌اند.

رییس پلیس راهور فرماندهی انتظامی کردستان نیز در جمع خبرنگاران گفت: میزان تخلفات حادثه‌ساز رانندگان درون شهری در این استان از ابتدای امسال تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

سرهنگ برزو مرادی اظهار داشت: میزان انجام حرکات نمایشی نیز در سال جاری (۹ ماه گذشته) نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد و ایجاد آلودگی صوتی ۳۳ درصد بیشتر بود.

وی با بیان اینکه کشف مصرف الکل و قرص‌های روان گردان در میان رانندگان درون شهری استان ۷۵ درصد افزایش داشته است، افزود: توقیف خودروهای متخلف نیز در سال جاری ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رییس پلیس راهور کردستان یادآور شد: در این مدت میزان توقیف موتورسیکلت ۵۱ درصد کاهش داشته، تصادفات خسارتی ۶۷ درصد افزایش و جمع کل تصادفات درون شهری نیز ۱۰ درصد کاهش داشته است.

سرهنگ مرادی با اشاره به اینکه امسال میزان تصادفات دورن شهری جرحی ۱۵ درصد کاهش یافت، اضافه کرد: تصادفات درون شهری منجر به فوت نیز در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کمتر بود.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان نیز در نشست خبری خود با اشاره به افزایش چشمگیر کشفیات سرقت در یک ماه اخیر در این استان گفت: در ۹ ماه گذشته آمار کشفیات سرقت در استان ۶۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

سرهنگ عبدالله فاتحی با بیان اینکه ۷۳ درصد سرقت‌های انجام شده در کردستان جزو سرقت‌های خُرد است، یادآور شد: در کردستان سرقت های کلان و خشن نداریم چرا که فرهنگ خاص مردم، مخالف با قانون شکنی و جرم است.

وی افزایش کشفیات سرقت در سنندج را ۴۱ درصد، در سقز ۵۰ درصد، در مریوان و قروه ۹۲ درصد، در دهگلان ۱۳۱ درصد، در بیجار، کامیاران و دیواندره ۱۰۰درصد و در سروآباد را برابر با ۹ ماهه سال گذشته اعلام کرد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه در ۱۰ روز اخیر ۵ سارق خودرو در سنندج دستگیر و ۱۵ مالخر هم شناسایی و جلب شدند، گفت: از اعضای این باند، ۷۵ دستگاه خودرو،  ۵ دستگاه موتورسیکلت کشف و ضبط شد.

گرامیداشت حماسه ۹ دی در کردستان

مردم ولایتمدار کردستان روز دوشنبه هفته گذشته همزمان با سراسر کشور در سالروز گرامیداشت حماسه ۹ دی، با حضور پرشکوه خود و سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر فتنه‌گر ضمن ابراز انزجار از استکبار جهانی، بر مقاومت در برابر دشمنان قسم خورده نظام اسلامی و دفاع از آرمان‌های انقلاب تاکید کردند.

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در آیین گرامیداشت حماسه ۹ دی در سالن آزادی سنندج، اختلاس و اشرافی‌گری را غیرانقلابی‌گری دانست و گفت: نبابد اجازه دهیم طبقه اشرافی‌گری در کشور شکل گیرد، چرا که انقلاب اسلامی براساس دین و آموزه‌های اسلامی بنا نهاده شده است.

حمیدرضا حاجی بابایی افزود: کسی که در شرایط کنونی اقتصادی از مسوولیتش سوءاستفاده و به بیت‌المال دست درازی کند، مانند آن است در جنگ احد شهدای اسلام را غارت کرده باشد.

وی با بیان اینکه باید غده سرطانی اشرافی‌گری در کشور خشکانده شود، اضافه کرد: اگر کسی ریالی از منابع مالی کشور ریخت و پاش کند جنایت کرده است‌ چرا که انقلاب کردیم تا مردم با قدرت و رفاه زندگی کنند.

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی محلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور انقلابی گری رمز پیروزی است، یادآور شد: دوران تحریم روبه پایان بوده و شکست خورده است اما همه مسولان موظفند در کنار مردم سختی‌ها را تحمل کنند و برای رفع مشکلات اقتصادی تمام تلاش را بکار گیرند.

حاجی بابایی اظهار داشت: انقلاب کردیم که اقتصادی اسلامی داشته باشیم و هر آنچه بدست اکرده‌ایم از برکت نظام اسلامی و قرآن و اسلام است و هرگاه دچار مشکل شدیم بخاطر دوری از دین و آموزه‌های دینی است.

وی با بیان اینکه فتنه ۸۸ کلید افزایش تحریم‌ها بود، گفت: فتنه‌گران و کشورهای غربی و حامیان آنان، با طرح‌ریزی اغتشاشات در سال ۸۸، مانع توسعه اقتصادی کشور شدند، چرا که شرکت گسترده مردم در انتخابات، آغازگر راهی برای توسعه و قدرت نظام اسلامی بود.
فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان نیز در این مراسم گفت: نهم دی ماه سال ۸۸ روز انقلاب بصیرت و صیانت و دفاع از مردم، جمهوریت، قانون، کشور و نظام اسلامی بود.

سردار سیدصادق حسینی افزود: ۱۰ سال پیش در چنین روزی سیل خروشان جمعیت در شهرهای مختلف ایران برای دفاع از کشور و نظام خودجوش به صحنه آمدند و به آمریکا و فتنه گران جواب قاطع «نه» دادند.

وی اضافه کرد: مردم به عشق نظام و رهبری در صحنه حضور پیدا کردند و با اتحاد و یکپارگی از انقلاب دفاع و هشت ماه فتنه گری دشمنان را در نطفه خفه کردند.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان افزود: تشخیص به موقع ملت باعث شد انقلاب رنگین طراحی شده دشمنان ناکام بماند و انقلابی دیگر در کشور روی داد همچنانکه امروز نیز حضور شما مردم در مراسم نشانه‌ای از اهمیت موضوع،  عشق و ارادت به نظام،  انقلاب و رهبری است.
نجات گرفتاران در برف و کولاک

نجات یک کولبر که براثر برف و کولاک ارتفاعات گردنه تته در مرز شهرستان سروآباد دچار سرمازدگی و گرفتار شده بود و همچنین نجات فرد بیماری که در ارتفاعات کوه وزنه بانه گم شده بود توسط نیروهای هلال احمر و اورژانس از دیگر رویدادهای هفته دوم دی در کردستان بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان در رابطه با نجات کولبر در گردنه تته اظهار داشت: جوان ۲۶ کولبر که در گردنه تته و کوه درکی دچار یخ‌زدگی شده بود بعد از ساعاتی تلاش توسط امدادگران هلال احمر پیدا شد و از مرگ حتمی نجات یافت.
محمد باقر محمدی  افزود: با توجه به اینکه فرد نجات یافته به مراقبت ویژه نیاز داشت توسط امدادگران هلال احمر به مرکز اورژانس ۱۱۵ تحویل داده شد تا کارهای درمانی برای او در مرکز درمانی صورت گیرد.
وی یادآور شد: آمبولانس هلال احمر نیز بعد از انتقال کولبر حادثه دیده به مرکز اورژانس ۱۱۵، در مسیر به دره سقوط کرد و دو نفر از امدادگران در این حادثه بشدت مصدوم شده و به بیمارستان بوعلی سینا مریوان منتقل شدند.
رییس جمعیت هلال احمر بانه نیز به پیدا شدن فرد گم شده در ارتفاعات کوه وزنه گفت: عصر امروز(دوشنبه ۹ دی) یکی از نیروهای شاغل در فرستنده رادیویی مستقر در کوه  وزنه با افت شدید فشار خون مواجه و در شرایط نامناسب جسمی از این پایگاه خارج می‌شود.
اسماعیل رحیمی افزود: پس از ۲ ساعت بی خبری از وضعیت این فرد، گم شدن او را به پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر در گردنه خان اطلاع دادند، ادامه داد: با هماهنگی مرکز کنترل عملیات هلال احمر کردستان مبنی بر گرفتار شدن یک نفر در کوهستان وزنه که دچار افت فشار خون شده، عملیات جستجو و امداد و نجات از سوی امدادگران آغاز شد.

وی افزود: بلافاصله نجاتگران جمعیت هلال احمر مستقر در پایگاه گردنه خان با همکاری نیروهای راهداری و حمل و نقل جاده ای جستجو برای یافتن این فرد را در کوهستان برفگیر و صعب العبور وزنه آغاز و پس از ۴ ساعت فرد گرفتار در برف را یافته و به پایین منتقل کردند.

رحیمی یادآور شد: پس از یافتن این فرد عملیات اولیه درمانی در محل توسط نیروهای اوژانس ۱۱۵ و نجاتگران جمعیت هلال احمر بر روی او انجام شد سپس با آمبولانس به بیمارستان صلاح الدین ایوبی منتقل شد.

کشف مقادیر قابل توجهی کالای قاچاق و اموال مسروقه

استان کردستان در دومین هفته از فصل زمستان شاهد برخی رویدادهای انتظامی نیز بود که از آن جمله می‌توان به کشف ۳۴۰ هزار نخ سیگار قاچاق در سنندج، کشف ۶ هزار قوطی روغن موتور قاچاق در سروآباد، کشف بیش از ۹ کیلوگرم طلای قاچاق در محور سنندج – همدان و کشف ۳ دستگاه خودروی سرقتی در سقز اشاره کرد.

جانشین فرمانده انتظامی کردستان از کشف یک دستگاه خودرو تندر ۹۰ حامل بیش از ۳۴۰ هزار نخ سیگار قاچاق در ایست و بازرسی صلوات آباد سنندج خبر داد، و گفت: ماموران انتظامی ایست و بازرسی صلوات آباد حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه تندر ۹۰ مشکوک شده و آن را متوقف کردند.
سرهنگ عباس محمودی با بیان اینکه در بازرسی از خودرو مورد نظر ۳۴۰ هزار نفر سیگار قاچاق کشف و ضبط شد، افزود: ارزش این محموله بیش از یک میلیارد ریال بوده و در این رابطه یک نفر دستگیر و ضمن تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شد.

وی همچنین از کشف یک فقره زمین‌خواری در منطقه سرشیو مریوان خبر داد و افزود: ماموران پلیس آگاهی این شهرستان در راستای طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی موفق به کشف یک فقره زمین خواری در منطقه شارانی این شهرستان شدند.

وی اضافه کرد: با بررسی‌های میدانی و استفاده از نقشه‌های هوایی و با هماهنگی مراجع قضایی و همکاری اداره منابع طبیعی مریوان، مشخص شد سه هزار و ۳۰۰ متر از اراضی ملی مورد تصرف غیرقانونی واقع شده است.

جانشین فرمانده انتظامی کردستان یادآور شد: فرد زمین خوار شناسایی و با همکاری مراجع قضایی دستگیر و در تحقیقات به عمل آمده و ارائه شواهد و مدارک از سوی ماموران، به تصرف غیرقانونی این اراضی اعتراف کرد.

وی با اشاره به اینکه ارزش این اراضی بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برآورد شده است، اظهار داشت: متهم بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شد.
فرمانده انتظامی استان کردستان نیز از توقیف یک دستگاه کامیون کشنده و کشف ۶ هزار قوطی روغن موتور قاچاق از بازرسی این خودرو در شهرستان سروآباد خبر داد و گفت: ماموران پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی سروآباد در راستای طرح عملیاتی مبارزه با قاچاق کالا حین کنترل خودرو های عبوری یک دستگاه کامیون کشنده حامل بار مشکوک را شناسایی کردند.

سردار علی آزادی افزود: با هماهنگی مراجع قضایی خودرو متوقف و در بازرسی از خودروی مورد نظر ۶ هزار قوطی روغن موتور قاچاق فاقد مجوز کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به اینکه در این رابطه یک نفر دستگیر شده است، گفت: کارشناسان ارزش محموله کشف شده را بیش از ۷ میلیارد ریال برآورد کردند.
فرمانده انتظامی کردستان همچنین با اشاره به توقیف خودروی سواری ال ۹۰ حامل ۹ کیلو و ۸۴ گرم طلای قاچاق در محور سنندج – همدان، گفت: در بازرسی از خودروی مورد نظر تعداد ۶ قطعه طلا به وزن ۹ کیلو و ۸۴ گرم کشف و ضبط شد.

سردار آزادی با اشاره به اینکه کارشناسان ارزش این مقدار طلای قاچاق را بیش از ۴۳ میلیارد ریال برآورد کردند، افزود: در همین راستا راننده و سرنشین خودرو که زن و شوهر بودند دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قانونی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی سقز نیز با اشاره به کشف سه دستگاه خودرو و یک دستگاه موتورسیکلت مسروقه گفت: در ارتباط با این سرقت‌ها، ۲ سارق توسط پلیس این شهرستان دستگیر شدند.

سرهنگ حمید رضایی افزود: ماموران کلانتری ۱۲ شهر سقز نیز حین گشت زنی هدفمند در سطح حوزه استحفاظی خود یک دستگاه خودروی مسروقه پراید را که دارای سابقه سرقت از شهرستان مهاباد بود کشف و ضبط کردند.

وی اظهار داشت: یک دستگاه خودروی مسروقه پراید که در شهر سقز مورد سرقت قرار گرفته بود نیز توسط ماموران کلانتری ۱۳ این شهر کشف شد.

فرمانده انتظامی سقز گفت: با اشاره به شناسایی و دستگیری یک سارق موتورسیکلت توسط ماموران پلیس آگاهی یادآور شد: متهمی که موتورسیکلت ۱۲۵ سیستم آذرخش از شهر تهران را به سرقت برده بود توسط ماموران پلیس آگاهی شهرستان در مخفیگاهش دستگیر و وسیله مسروقه نیز از این محل کشف شد.

کشف و معدوم سازی بیش از ۲ تُن جگر فاسد مرغ در مریوان

رییس شبکه دامپزشکی مریوان هفته گذشته از کشف و ضبط ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم جگر منجمد مرغ که فاسد شده بود در این شهرستان خبر داد و گفت: با حکم مقام قضایی این فرآورده پروتئینی فاسد معدوم شد.

مسعود خاتمی اظهار داشت: بازرسان شبکه دامپزشکی در بازرسی یکی از مراکز نگهداری فرآورده‌های خام دامی این مقدار جگر منجمد مرغ تاریخ منقضی شده را کشف کردند.

وی با اشاره به حجم بالای محموله کشف شده، اضافه کرد: جگرهای فاسد شده با پنج خودرو به یک مکان مناسب حمل و در آنجا به طور کامل معدوم سازی شد.

رییس شبکه دامپزشکی مریوان یادآور شد: ارزش ریالی این محموله براساس ارزیابی کارشناسان بیش از ۲۷۰ میلیون ریال بود که با حضور به موقع بازرسان شبکه دامپزشکی از ورود این محموله فاسد به بازار جلوگیری شد.

سانحه رانندگی در محور سنندج – کامیاران پنج کشته بر جا گذاشت

اوایل هفته گذشته برخورد یک دستگاه وانت نیسان با سواری پیکان در جاده سنندج – کامیاران سه کشته و ۲ مصدوم برجا گذاشت.

فرمانده پلیس راه انتظامی کردستان گفت: این حادثه در کیلومتر ۲۷ این محور رخ داد و بر اثر آن راننده و ۲ سرنشین پیکان جان باختند و یکی از سرنشینان پیکان و راننده نیسان هم مصدوم شدند.

سرهنگ عیسی گوهری علت این حادثه را تخطی از سرعت مطمئنه و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه اعلام کرد و افزود: مصدومان این حادثه توسط نیروهای امدادی به مراکز درمانی منتقل شدند.

پنجشنبه شب نیز برخورد یک دستگاه سواری دنا با خودروی پیکان در جاده ارتباطی کامیاران به سنندج منجر به مرگ ۲ سرنشین پیکان شد.

فرمانده پلیس راه انتظامی گفت در این باره  نیز اظهار داشت: طبق اعلام کارشناس پلیس راه این حادثه حدود ساعت ۱۶ امروز در این محور به علت تجاوز و انحراف به چپ سواری دنا رخ داده است.

سرهنگ عیسی گوهری اضافه کرد: در این حادثه ۲ نفر از سرنشینان خودروی سواری پیکان (یک مرد ۲۵ ساله و یک زن ۲۱ ساله) به علت شدت جراحات وارده در دم جان خود را از دست دادند.

 درخشش هنرمندان کردستانی از تهران تا ژاپن و ایتالیا

در طول هفته گذشته همچنین همچنین چند رویداد فرهنگی هنری در استان به وقوع پیوست که از جمله آنها به می‌توان به راهیابی فیلم کوتاه مستند «دریاچه امید» به بخش رقابتی دهمین جشنواره فیلم عمار در تهران و کسب مدال  طلای هشتادمین دوره جشنواره معتبر آساهی شیمبون ژاپن توسط عکاس کردستانی اشاره کرد.
فیلم کوتاه مستند «دریاچه امید» به کارگردانی فاطمه مرزبان تولید حوزه هنری استان کردستان به بخش رقابتی دهمین جشنواره فیلم عمار در تهران راه پیدا کرد.

فاطمه مرزبان مستند ساز توانمند کشور که سابقه حضور در چندین دوره جشنواره عمار را دارد در دهمین دوره جشنواره که ۱۲ تا ۱۹ دی در سینما فلسطین تهران برگزار می‌شود و فیلم مستند «دریاچه امید»  به تهیه کنندگی حوزه هنری استان کردستان به رقابت با دیگر آثار راه یافته می‌پردازد.

مرزبان که بیش از این با فیلم «عروس وامنان»  رتبه اول بخش اقتصاد مقاومتی ششمین جشنواره فیلم عمار را کسب کرده و در دوره های هفتم، هشتم و نهم با فیلم های «وقتی گفتند نمی شود، من می‌مانم و در آستانه فصل سرد»  حضور موفقی داشته در این فیلم داستان یکی از کولبران کُرد را به تصویر در آورده است.

شاخه وان عثمانی عکاس کردستانی از هنرمندان حوزه هنری با عکس «درویش» مدال طلای هشتادمین دوره جشنواره معتبر آساهی شیمبون ژاپن را از آن خود کرد.

جشنواره عکس آساهی شیمبون از قدیمی‌ترین جشنواره‌های دنیا است که از سال ۱۹۲۷ میلادی تاکنون ۸۰ دوره آن توسط انجمن عکاسی ژاپن و روزنامه آساهی شیمبون (دومین روزنامه پرتیراژ دنیا) در شهرهای توکیو، ناگویا، اوزاکا و سایر شهرهای بزرگ ژاپن برگزار شده است.

در این دوره جشنواره که نتایج بخش عکس آن ۲۹ دسامبر برابر با هشتم دی ماه جاری اعلام شد، از بین پنج هزار عکس ارسال شده ۶۰ اثر جهت حضور در بخش نمایشگاهی انتخاب و براساس آرای هیات داوران، اثر شاخه وان عثمانی عکاس کردستانی با عنوان «درویش» ضمن کسب مدال طلا،  جایزه ویژه را نیز از آن خود کرد.

شاخه وان عثمانی متولد ۱۳۶۴ روستای نگل کردستان است و از کودکی عکاسی را آغاز و سپس با گذراندن دوره‌های مختلف عکاسی و فیلمسازی به صورت حرفه ای این کار را ادامه داده است.

درگذشت پژوهشگر نام آشنای کُرد

استان کردستان همچنین در آخرین روزهای هفته دوم دی شاهد درگذشت پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی بنیان‌گذار رشته دانشگاهی فقه شافعی در دانشگاه تهران و پژوهشگر نام آشنای کُرد بود.

پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی بنیان‌گذار رشته دانشگاهی فقه شافعی در دانشگاه تهران و پژوهشگر نام آشنای کُردستانی روز چهارشنبه ۱۱ دی در سن ۸۹ سالگی به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

شیخ‌الاسلامی متولد ۱۳۱۱ در شهرستان سنندج بود که حدود ۶ دهه از زندگی خود را وقف پژوهش در عرصه‌های مختلف کرد، مراسم تشییع پیکر این دانشمند کردستانی ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح جمعه ۱۳ دی  از محل دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود، سپس پیکر این استاد فرهیخته برای خاکسپاری در زادگاهش روستای صلوات آباد به سنندج منتقل خواهد شد تا روز شنبه ۱۴ دی در این روستا به خاک سپرده شود.

استاندار کردستان و شهردار سنندج در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت این عالم فرزانه را به خانواده، عموم مردم این استان و دوستداران آن مرحوم تسلیت گفتند.
در پیام تسلیت بهمن مرادنیا آمده است: خبر درگذشت استاد و عالم فرزانە جناب دکتر سید اسعد شیخ الاسلامی کە بنیانگذار و موسس کرسی فقە امام شافعی در دانشگاە تهران بود موجب تاثر و اندوە عمیق شد.

این استاد خوشنام و گرانمایە کە یکی از برگزیدگان کنگرە مشاهیر کُرد بود و پس از سال‌ها تدریس، تحقیق وپژوهش نقش بی بدیلی در تربیت شاگردان وبزرگوارانی داشت کە اکنون در جامعە ایرانی اسلامی ما منشا خیر وخدمت برای مردم هستند.
اینجانب ضایعە درگذشت این عالم فرهیختە را بە تمام فرهیختگان، اساتید دانشگاە، دوستداران، اهل بیت مکرم وداغدار و جامعە متدین کردستان تسلیت گفتە واز درگاە خداوند سبحان برای ایشان سعادت اخروی و آرامش ابدی مسئلت می‌نمایم.
در پیام حشمت الله صیدی شهردار سنندج نیز آمده است بی‌شک  فقدان این عالم  برجسته که سال‌ها عمر گرانمایه وبا برکت خود را صرف تعلیم وترویج فقه امام شافعی نمود بسیار ناگواراست.
اینجانب به نمایندگی از خانواده بزرگ کارکنان و کارگران خدوم و زحمتکش شهرداری سنندج ضایعه درگذشت این عالم فرهیخته را به بیت مکرم آن‌مرحوم، اساتید و علما همچنین مردم شریف و متدین استان کردستان بویژه شهروندان سنندجی تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال مسئلت دارم که آن مرحوم مغفور را مورد رحمت و مغفرت واسعه الهی قرار دهند.

 سفر معاون وزیر کار به کردستان

از دیگر رویدادهای مهم کردستان  که روز پنجشنبه به وقوع پیوست سفر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان و شرکت در چند جلسه و افتتاح چند طرح بود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر خود به کردستان و با حضور در جلسه شورای اداری اداره‌کل تعاون استان گفت: نباید تعاونی‌ها را وابسته به حمایت‌های ناپایدار کنیم چرا که با تغییر دولت‌ها، سیاست‌ها نیز تغییر کرده و این بخش آسیب خواهد دید.

محمدجعفر کبیری افزود: باید تعاونی‌ها را توانمند کرده تا در یک فضای رقابتی و مطمئن فعالیت کنند و نیازی به حمایت دولت هم نداشته باشند.

وی با بیان اینکه رویکرد تعاونی‌ها باید تعامل و تعاون باشد، اضافه کرد: اکنون مجموعه تسهیلاتی که برای ایجاد نوآوری به بخش تعاون پرداخت می‌شود، کافی است اما تعاونی‌ها خود باید فعال و در راستای رونق کارش قدم بردارد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسهیلات مربوط به توانمندسازی تعاونی‌ها را در بودجه سال گذشته ۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد و یادآور شد: امسال این رقم به ۵۵۰ میلیارد ریال افزایش یافته که در حال پرداخت شدن است.

وی همچنین در جلسه بررسی مشکلات تعاونی‌های مشکل‌دار کردستان با اشاره به اینکه بیش از ۹۲ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد، اظهار داشت: بیش از ۵۲ درصد این تعاونی‌ها در حوزه تولیدی فعالیت می‌کنند.

کبیری اضافه کرد: بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون موظف هستند از این تعاونی‌ها در قالب ارائه تسهیلات با نرخ‌های ترجیحی و صدور ضمانت‌نامه حمایت کنند.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن ۲ چالش اصلی دارند، گفت: عموم اعضای تعاونی‌های مسکن نسبت به حقوق خود آگاهی لازم را ندارند و در ارتباط با فعالیت‌های هیات مدیره و مدیران عامل به طور مستمر مطلع نیستند و این منجر به این شده که بعضی اوقات نتوانند از منافع خود حمایت کنند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملیاتی شدن سامانه جامع هوشمند بخش تعاون خبر داد و اضافه کرد: اعضای تعاونی‌های مسکن با شماره تلفن و کد ملی خود در این سامانه ثبت می‌شوند و هر زمان مجامع عمومی برگزار شود از طریق وزارتخانه به این اعضا پیامک ارسال می‌شود.

وی یادآور شد: از این طریق به طور هوشمند نظام خودکنترلی اعضا بر روی فعالیت هیات مدیره و مدیرعامل ایجاد می‌شود که معقتدم اتفاقات تلخی که در گذشته افتاده با راه اندازی این سامانه دیگر تکرار نخواهد شد.

راه اندازی مرکز نوآوری و توسعه تعاون در دانشگاه کردستان

مرکز نوآوری و توسعه تعاون در دانشگاه کردستان روز پنجشنبه در مراسمی با حضور معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون استاندار و جمعی از مدیران اجرایی و فرهنگی استان کردستان گشایش یافت.

معاون تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در آیین گشایش این مرکز اظهار داشت: مرکز نوآوری باید به گونه‌ای هدایت و فعالیت کند تا به عنوان مرکز رشد و بالندگی تعاون شناخته شود.

محمدجعفر کبیری اضافه کرد: این وزارتخانه در راستای تحقق سهم تعاون در اقتصاد کشور تمام تلاش خود را دارد از ایده‌های جدید و فناورانه حمایت کند.

وی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور لازم است به منابع داخلی در حوزه‌های مختلف از جمله نیروی انسانی نگاه ویژه داشته باشیم که توسعه تعاونی‌ها از جمله این روندها است.
کبیری اضافه کرد: وزارت تعاون در نظر دارد در مراکز نوآوری و توسعه تعاون علاوه بر حمایت از ایده‌ها و استارتاپ‌ها مشکلات این صنعت را مرتفع کند و از ایده‌های نو آور و فناورانه نیز حمایت می کند.

وی افزود: صندوق ضمانت تعاونی نیز در نظر دارد برای حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان و نوبنیاد تا سقف ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات این شرکت تعاونی‌ها را ضمانت کند.
مدیرکل تعاون کار رفاه اجتماعی کردستان نیز در این آیین گفت: ایده سازی و تجاری سازی این ایده‌ها از اهداف راه اندازی مرکز نوآوری و توسعه است.

برهان صلواتی افزود: با توجه به اینکه اشتعالزایی سنتی اکنون جوابگوی نیاز جامعه نیست انتظار می رود با تسهیل روند حمایت از فعالیت‌های نوآورانه از جانب تمامی دستگاه‌ها به سمت اشتغال پایدار حرکت کنیم.
نمازگزاران کردستانی اقدام تروریستی آمریکا را محکوم کردند

نمازگزاران کردستانی پس از ادای نماز جمعه با برپایی راهپیمایی، اقدام جنایتکارانه آمریکای تروریست در شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و تعدادی از همراهانش را بشدت محکوم کردند.

مردم متدین و انقلابی کردستان همزمان با سراسر کشور بعد از اقامه آیین عبادی – سیاسی نماز جمعه، اقدام به راهپیمایی کرده و انزجار خود از جنایت نیروهای آمریکایی در به شهادت رساندن سردار شجاع سپاه سپهبد قاسم سلیمانی اعلام کردند.

نمازگزاران که از مقابل مساجد جامع شهرستان‌های سراسر استان مسیری را راهپیمایی کردند و ضمن سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسراییل، مرگ بر آل سعود خائن، شهید راه خدا، شهید راه قرآن راهت ادامه دارد، تنفر خود را از استکبار جهانی و جنایات دولتمردان این کشور به نمایش گذاشتند.

نمازگزاران انزجار خود را از حرکت تروریستی آمریکا در شهادت شهید سلیمانی ابراز کردند و با تاکید بر اینکه نباید خون شهدا پایمال شود از مسوولین کشوری و لشکری خواستند این اقدام تروریستی با شدت پاسخ داده شود.

آیت الله سید محمد حسینی شاهروردی نماینده ولی‌فقیه در کردستان، بهمن مرادنیا استاندار کردستان، ماموستا فایق رستمی نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، فرماندهان سپاه بیت المقدس، لشگر ۲۸ کردستان، انتظامی از جمله مسئولان این استان هستند که این ضایعه درد ناک را با صدور پیام های جدگانه به پیشگاه رهبر معظم انقلاب و مردم تسلیت گفتند.

ایرنا
انتهای خبر/