کردستان نیازمند ۱۵۴۰ کیلومتر آسفالت راه روستایی برای رسیدن به میانگین کشوری است

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان با بیان اینکه آسفالت ۷۰۰ کیلومتر راه روستایی در دست اجرا است گفت: برای رسیدن به میانگین کشوری باید یک هزار و ۵۴۰ کیلومتر راه‌های روستایی استان آسفالت شود.

محمد صدیق ثابتی در نشستی خبری، با اشاره به اینکه راه‌آهن همدان- سنندج به طول ۱۵۱ کیلومتر در سه قطعه اجرا می‌شود، اظهار کرد: عملیات قطعه اول این طرح به طول ۶۴ کیلومتر ۷۲ درصد پیشرفت، قطعه دوم به طول ۵۴ کیلومتر ۳۲ درصد پیشرفت و قطعه سوم به طول  ۳۰کیلومتر ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی افزود: برای اتمام این طرح ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که امیدواریم در پایان سال مالی ۹۹ بتوانیم این پروژه را به اتمام برسانیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان، بیان کرد: راه‌آهن همدان – سنندج تا انتهای روستای صلوات آباد بوده که وزارت راه و شهرسازی در تلاش است این طرح را به مرز باشماق برساند.

ثابتی با اشاره به طرح بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی، ذکر کرد: در این طرح ۵۶ پروژه در دست اجرا است که برای انجام آن ها در شهرستان‌های سنندج، مریوان، بانه و قروه اعتباری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد ریال تخصیص داده‌شده است.

وی عنوان کرد: با اجرایی کردن این پروژه‌ها کردستان به‌عنوان پایلوت در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری در کشور انتخاب شد ک خوشبختانه بودجه‌ای برای استان نیز اختصاص داده شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان، به راه‌های روستایی استان اشاره کرد و افزود: ۷۰۰ کیلومتر راه روستایی در دست اجرا است که راه و شهرسازی ۲۱۰ میلیارد تومان بدهکار است و در این راستا برای اختصاص بودجه به دنبال راه‌کار هستیم چراکه برای رسیدن به میانگین کشوری باید یک هزار و ۵۴۰ کیلومتر راه‌های روستایی استان آسفالت شود.

ثابتی در ادامه سخنان خود به اشاره به اینکه ۲ هزار و ۳۷۳  نفر در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، بیان کرد: یک ‌هزار و ۶۶ نفر از این افراد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر در شهرستان‌های سنندج، بانه، مریوان و سقز ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به طرح پیاده راه خیابان فردوسی سنندج، ذکر کرد: طرح پیاده راه خیابان فردوسی بسیار خوب طراحی شده اما هماهنگی لازم در این رابطه انجام‌نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان، با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۷۰۰ تاکسی در استان کردستان وجود دارد، عنوان کرد: مشکل اصلی در طرح پیاده راه خیابان فردوسی تعداد زیاد تاکسی و جانمایی جدید برای دست‌فروشان است که منجر به آسیب به پیاده راه می‌شود.

ثابتی با اشاره به اینکه برای اجرایی کردن این طرح نیازمند ۶ میلیارد تومان اعتبار هستیم، گفت: مجوز طرح پیاده راه خیابان فردوسی گرفته‌شده و آماده واگذاری به شهرداری است که در این راستا باید شهرداری ضوابط لازم این طرح را فراهم کند.

وی افزود: پلیس راهور برای اجرایی شدن این طرح موفق بوده و اقدامات لازم را انجام داده و امیدواریم بتوانیم از اول سال آینده این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان، به اتمام ساخت بیمارستان سقز اشاره و خاطرنشان کرد: فرودگاه سقز بر اساس مصوبات تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید.

ایسنا
انتهای خبر/