کردستان هر روز درخشان‌تر از دیروز/« توریسم درمانی» صنعتی که ارزآوری ‌به‌دنبال دارد‌

جذب توریسم از عراق و حضور گردشگران سلامت در استان یک فرصت اقتصادی بی‌نظیر است که با فراهم کردن امکانات، تجهیزات و خدمات موردنیاز گردشگران در کردستان ارزآوری و توسعه به‌دنبال دارد.

توریسم درمانی (گردشگری سلامت)، از صنایع مطرح و مفید برای اقتصاد کشورها به حساب می‌آید که در حوزه کارآفرینی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار، ارزآوری و ثروت‌آفرینی برای کشورها نقش بسیار موثری بازی می‌کند. امروزه سرمایه‌گذاران بسیاری در دنیا به این سرمایه‌گذاری در این حوزه علاقه‌مند شده‌اند.

کردستان به دلیل همجواری با کشور عراق نیز می‌تواند قطب پذیرش توریسم درمانی در منطقه شود چراکه عراقی‌ها‌ از طریق مرزهای استان کردستان برای امورات درمانی به دیگر استان‌های کشور مراجعه کرده و با تقویت زیرساخت‌های حوزه سلامت می‌توان این نوع از گردشگران را جذب و برای استان درآمد کسب کرد.

هوشنگ فولادی، مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان دوشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه به عملکرد این سازمان پرداخت و اظهار داشت: مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان به‌عنوان متولی امور درمان سازمان تامین اجتماعی در استان کردستان به ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان خود در دو بخش درمان مستقیم و غیر مستقیم می‌پردازد.

وی به تشریح خدمات مستقیم در ۹ ماهه ابتدای سال‌‌‌‌‌‌جاری پرداخت و افزود: مدیریت درمان تامین اجتماعی با ۲ بیمارستان در شهرهای سنندج و سقز، یک پلی کلینیک تخصصی درسنندج و ۳ درمانگاه تخصصی در بیجار، قروه, مریوان و ۲ درمانگاه عمومی در کامیاران و بانه به‌صورت مستقیم خدماتی را به به بیمه شدگان ارائه می‌دهد.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان از احداث درمانگاه عمومی دیواندره خبر داد و گفت: مدیریت درمان تامین اجتماعی در راستای برنامه‌های توسعه‌ای خود, احداث پروژه درمانگاه عمومی شهرستان دیواندره را از ابتدای اردیبهشت ماه سال‌جاری در دستور کار خود قرار داده و تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و اگر روند ادامه کار با این سرعت انجام شود، این درمانگاه تا پایان تابستان سال آینده, شاهد پایان عملیات عمرانی آن خواهیم بود.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از درمانگاه عمومی دیواندره، در تمام شهرهای واجد شرایط استان, حداقل یک مرکز درمانی در هر شهرستانی وجود خواهد داشت.

فولادی به درمان غیر مستقیم مدیریت درمان از طریق مراکز درمانی طرف قرارداد این سازمان اشاره کرد و گفت: از کل مراکز خصوصی و دولتی استان بالغ بر ۵۲۰ مرکز متعلق به پزشک عمومی، پزشک متخصص، دندانپزشک، داروخانه، واحد پاراکلینیکی، بیمارستان دانشگاهی, خصوصی,درمانگاه و دی‌کلینیک طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی بوده و خدماتی را به بیمه شدگان ارائه می‌دهند.

وی اظهار کرد: در ۹ ماهه  ابتدای سال‌جاری با اختصاص بودجه‌ای بالغ بر ۳۰۱ میلیارد تومان شامل ۱۴۳ میلیارد تومان اعتبار در حوزه درمان مستقیم و ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار حوزه درمان غیرمستقیم، خدمات درمانی مورد نیاز بیمه‌شدگان به بهترین نحو ممکن به‌صورت مستقیم و یا از طریق خرید, خدمات لازم از طریق مراکز درمانی طرف قرارداد تامین شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان به مهمترین دستاوردها و فعالیت‌های ۹ ماه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: کسب عنوان دستگاه برتر و شایسته تقدیر ویژه در چهارمین اجلاس نمازی استان،کسب رتبه اول در اجرای برنامه‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر سال ۹۷، کسب رتبه اول و دستگاه نمونه استانی در اجرای رعایت برنامه‌های حقوق شهروندی و حجاب و عفاف در سال ۹۷ و کسب رتبه اول بیمارستان تامین اجتماعی سنندج در میان ۶۹ بیمارستان سازمان تامین اجتماعی بر اساس شاخص‌های عملکردی سال گذشته از جمله دستاوردهای این سازمان است.

وی از کسب رتبه اول این سازمان در میان بیمارستان‌های تامین اجتماعی سراسر کشور در انجام زایمان طبیعی و کاهش نسبت درصد سزارین به زایمان طبیعی توسط بیمارستان‌های تامین اجتماعی سنندج و سقز خبر داد و افزود: کسب این رتبه منحصر به فرد در کشور و خاورمیانه توسط تامین اجتماعی کردستان بسیار غرورآفرین است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان خاطرنشان کرد: کسب رتبه دوم اورژانس توسط بیمارستان تامین اجتماعی سقز در میان ۱۴ بیمارستان همتراز سازمانی در سطح کشور، اتمام طرح توسعه اورژانس بیمارستان سنندج با مدرن‌ترین تجهیزات و امکانات کاملا استاندارد همراه با ارتقاء و افزایش تخت‌های فعال آن از ۱۰ تخت به ۲۲ تخت، کسب رتبه دوم مدیریت بحران در میان ۲۹ مدیریت درمان تامین اجتماعی سراسر کشور، خرید ۲ دستگاه اتوآنالیزور آزمایشگاهی برای پلی‌کلینیک تخصصی سنندج و درمانگاه بانه، راه‌اندازی  ۴ دستگاه رادیولوژی دیجیتال خریداری شده جهت بیمارستان‌های سنندج و سقز و درمانگاه‌های تخصصی بیجار و قروه,اخذ و تمدید گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ورژن ۲۰۱۵, پلی کلینیک تخصصی سنندج و درمانگاه تخصصی قروه از دیگر دستاورهای این سازمان برشمرد.

وی به آغاز پروژه طرح سامانه نسخه الکترونیک و حذف دفاتر درمانی در مراکز طرف قرارداد دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان پرداخت و یادآور شد: استان از حیث تولید نسخه الکترونیکی مقام اول کشور را به خود اختصاص داده به طوری‌که بیش از ۵۰ درصد نسخه‌های الکترونیکی کل کشور در کردستان انجام می‌شود.

فولادی به راه‌اندازی سیستم پکس اشاره کرد و افزود: با استفاده از سیستم پکس پزشکان تمامی عکس های رادیولوژی را می توانند از طٌرٌق مختلف همانند تبلت و موبایل مشاهده کرده و هزینه‌های سنگین گذشته کاهش می‌یابد.

وی عنوان کرد: آغاز به کار بخش LDR  بیمارستان سنندج، ادامه اجرا و بهسازی ساختار اتاق‌های ایزوله بخش‌های ویژه  اجرا و استقرار استانداردهای بیمارستان دوستدار مادر و کودک, اهم اقدامات انجام شده در ۹ ماه نخست سال‌جاری است.

فولادی از اجرای سیستم نوبت‌دهی ارجاعی در این سازمان اشاره کرد و گفت: تامین اجتماعی استان کردستان در سیستم ارجاعی, رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و با استفاده از این سامانه از تقاضای کاذب و هزینه‌های درمان غیرضروری جلوگیری شده و نوع تقاضای بیمه شده کنترل خواهد شد, به‌ طوریکه فرد مراجعه کننده ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کرده و در صورت تشخیص پزشک عمومی به متخصص مذکور ارجاع داده می‌شود.

وی بیان کرد: امسال براساس دستورالعمل سازمان مبنی بر مدیریت درآمد درمانگاه و کاهش هزینه‌ها، عملهای ضروری در اولویت قرار داشته و عمل های غیرضروری از دستور کار خارج می‌شود و کاهش آمار عمل‌ها, کاملا کنترل شده و در راستای تحقق اهداف تامین اجتماعی است.

فولادی از تسویه بدهی‌های تامین اجتماعی خبر داد و عنوان کرد: خوشبختانه کل بدهی‌های به دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته تسویه شده و تا پایان سال همه بدهیها به‌روزرسانی خواهد شد.

وی از حضور ۲۴ ساعته متخصص زنان و زایمان در اتاق زایمان خبر داد و افزود: کاهش آمار سزارین در استان ناشی از این اقدام خوب این سازمان است و از هفته آینده نیز هر روز متخصص داخلی با استفاده از سیستم ارجاع در مراکز این سازمان حضور خواهد داشت.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه توریسم درمانی اشاره کرد و گفت: حوزه سلامت در دنیا به‌عنوان صنعت در نظر گرفته شده و استان کردستان از نظر جغرافیایی,  پتانسیل جذب توریسم اقلیم کردستان و کشور عراق را داشته اما متاسفانه در این زمینه موفق نبوده و بازار در اختیار افراد دیگری قرار گرفته است.

فولادی از افزایش اعتبار دفترچه درمانی و بررسی استحقاق بیمه از طریق سامانه خبر داد و یادآور شد: از طریق این سامانه توسط کد ملی و کد بیمه استحقاق بیمه‌ای هر فرد در هر لحظه محقق شده است.

با رشد و توسعه توریسم درمانی و فراهم کردن امکانات لازم در بیمارستان‌های سطح استان می‌توان شاهد رونق و ارزآوری در کردستان باشیم، بنابراین افکار عمومی از مسئولان و متولیان امر انتظار داشته که  (همجواری با کشور عراق و اقلیم کردستان و زبان مشترک بین کُردها) را یک فرصت دانسته تا با بهره‌مندی از این پتانسیل، شاهد ارزآوری صنعت توریسم در کردستان باشیم.

تسنیم
انتهای خبر/