کرونا از طریق خون انتقال نمی یابد/ اهدای خون از نیازهای اساسی استان است

ایسنا/کردستان  مدیرعامل انتقال خون کردستان با اشاره به اینکه در سنندج و سقز پایگاه ثابت اهدا خون وجود دارد، گفت: اهدای خون در شرایط فعلی استان نیاز اساسی است چراکه بیمارهایی داریم که هرلحظه نیازمند خون هستند بنابراین افراد در صورت بیرون آمدن از خانه برای اهدای خون مراجعه کنند. محمد سعید کریمیان در گفت‌وگو با […]ایسنا/کردستان  مدیرعامل انتقال خون کردستان با اشاره به اینکه در سنندج و سقز پایگاه ثابت اهدا خون وجود دارد، گفت: اهدای خون در شرایط فعلی استان نیاز اساسی است چراکه بیمارهایی داریم که هرلحظه نیازمند خون هستند بنابراین افراد در صورت بیرون آمدن از خانه برای اهدای خون مراجعه کنند.

محمد سعید کریمیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ذخیره خون استان نسبت به گذشته یک‌سوم حالت عادی است که مشکل جدی در این خصوص نداریم.

وی افزود: با توجه به اینکه مردم استان به دلیل شیوع ویروس کرونا کمتر از خانه‌هایشان بیرون می‌آیند اخیراً آمار مراجعه‌کنندگان اهدای خون کاهش چشمگیری داشته است.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان، بیان کرد: بسیاری از بیماری‌ها ازجمله افراد مبتلابه تالاسمی و سرطان به دلیل پایان بودن پلاکت خون، ماهانه به‌صورت مکرر به خون نیاز دارند لذا از مردم و افراد باسابقه و مستمر استان درخواست داریم همچون گذشته که یاری گر بوده‌اند برای اهدای خون به پایگاه انتقال خون مراجعه کنند چراکه در آینده نزدیک به خون نیاز شدید پیدا می‌کنیم.

کریمیان ذکر کرد: با توجه به آلودگی ویروس کرونا افراد قبل از اهدای خون توسط پزشک دوره‌ دیده تب سنجی شده و تمام موارد بهداشتی نیز رعایت می شود.

وی با اشاره به اینکه افراد می‌توانند در ایام تعطیلات نوروز به پایگاه انتقال خون جهت اهدا خون مراجعه کنند، عنوان کرد: انتقال خون کردستان در روزهای تعطیلات نوروزی فعال و میزبان اهداکنندگان بوده تا تأمین فرآورده‌های خون موردنیاز بیماران فراهم شود.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان، به سن و سال افراد اهداکننده نیز اشاره کرد و افزود: افراد از ۱۸ تا ۶۰ سالگی با وزن حداقل ۵۰ کیلوگرم می‌توانند جهت اهدای خون مراجعه کنند.

 کریمیان با اشاره به اینکه در سنندج و سقز پایگاه ثابت اهدا خون وجود دارد، خاطرنشان کرد: اهدای خون در شرایط فعلی استان نیاز اساسی است چراکه ما بیمارهایی داریم که هرلحظه نیازمند خون هستند بنابراین افراد در صورت بیرون آمدن از خانه برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی در پایان یادآور شد: ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود و سازمان انتقال خون نیز تمام شرایط را طبق استاندارد بین‌المللی رعایت کرده و هیچ‌گونه نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

انتهای پیام