کولبری که کارخانه دار شد!

فرهاد سعیدی جوان خوش ذوق بانه ای که زمانی خود در کوه های صعب العبور این شهرستان مرزی مشغول کولبری بود توانسته است با تلاش و کوشش خستگی ناپذیر برای بیش از ۲۵۰ نفر شغل ایجاد کند.

کولبری یکی از شغل هایی است که در مناطق مرزی کردستان رایج است؛ شغلی پردردسر و با مشکلات زیاد که رفع آن ها نیازمند برنامه های راهبردی است.

اخیراً خبری در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه یک شرکت تولیدی در یکی از شهرهای کردستان برای ۲۵۰ کولبر ایجاد شغل کرده است اما در بررسی ها مشخص شد که تنها ۶۵ نفر از افراد شاغل در این واحد تولیدی کولبر هستند. هرچند که این تعداد هم قابل توجه است و اگر دولتمردان و مدیران هم مانند این تولیدکننده به فکر کولبران می بودند٬ دیگر کولبری شغل نبود!

این فرد خوش ذوق بانه ای با فکر و خلاقیت توانسته است برای بیش از ۲۵۰ نفر شغل ایجاد کند. وی گفت: درست است که گفته ام برای ۲۵۰ نفر شغل ایجاد کرده ام اما همه آنها کولبر نیستند چرا که بیش از نیمی از شاغلین در این واحد تولیدی خانم هستند.

فرهاد سعیدی مدیرعامل واحد تولیدی صنایع روشنایی ایران زمین که زمانی خود در کوه های صعب العبور شهرستان مرزی بانه مشغول کولبری بوده در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: متولد سال ۵۴ هستم و از زمانی که به خاطر دارم مردم این منطقه مرزی مانند بسیاری از مردمان مرزنشین کشور برای امرار معاش کولبری کرده اند.

وی افزود: سختی های اطرافیان مرا رنج می داد و من در آن روزهای سخت فقط یک آرزو در سر می پروراندم، آن هم حرکت در مسیر تولید بود.

وی افزود: در آغاز سرمایه ام اندک بود این مشکل مسیر برای راه اندازی یک سوله ۵۰۰متری و تولید ۱۰هزار عدد لامپ کم مصرف را دشوار می ساخت.در گام نخست به زمین خورده و ورشکست شدم حتی تا مرز تعطیلی هم پیش رفتم اما با عزم و تلاش و همراهی خانواده دوباره قامت راست کردم.

سعیدی در ادامه عنوان کرد: واحد تولیدی صنایع روشنایی ایران زمین هم اکنون حدود ۲۰۰ قلم کالا از جمله انواع لامپ کم مصرف ال ای دی و پرژکتور و پنل های سقفی روکار، توکار و … را تولید می کند، محصولاتی که همگی به مهر استاندارد ممهور هستند حتی برای محصولاتی که استاندارد اجباری لازم ندارند!

وی اظهار داشت: عرضه تولیدات صنایع روشنایی ایران زمین از مرزهای کشور فراتر رفته و بخشی از لامپ های تولید شده این واحد تولیدی از طریق مرزهای رسمی کشور به اقلیم کردستان عراق٬ آذربایجان و سوریه صادر می شود.

سعیدی افزود: کسب و کار خانوادگی که به همت برادران سعیدی در بانه کلیدخورده امروز بستری برای اشتغال بیش از ۲۵۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که شرایط اقتصادی چرخ های بسیاری از واحدهای تولیدی را کند کرده و شاید کمتر کسی تمایل به توسعه و سرمایه گذاری در این عرصه را داشته باشد با دید روشن به آینده می نگرم و برنامه هایی برای توسعه هرچه بیشتر این صنعت در سر می پرورانم تا با توسعه کسب و کار برای همشهریانم ظرفیت اشتغالزایی بیشتری ایجاد کنم و امیدوارم به این هدف که دور از تصور نیست دست پیدا کنم.

دانا
انتهای خبر/