گذار از بحران کرونا نیازمند همت همگانی است

حسین خوش اقبال عصر یکشنبه در نشست فوق العاده ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا شهرستان بانه اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا شرایط بحرانی شده و باید همه مردم و مدیران دستگاه های دولتی با درک شرایط برای گذار از بحران ایجاد شده همکاری کنند. وی با بیان اینکه کادر پزشکی استان در خط […]حسین خوش اقبال عصر یکشنبه در نشست فوق العاده ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا شهرستان بانه اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا شرایط بحرانی شده و باید همه مردم و مدیران دستگاه های دولتی با درک شرایط برای گذار از بحران ایجاد شده همکاری کنند.

وی با بیان اینکه کادر پزشکی استان در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند ویروسی که همه کشور را درگیر و مشکلات زیادی ایجاد کرده است، افزود: در هشت دفاع مقدس استان های که درگیر جنگ نبودند به استان های درگیر جنگ کمک می‌کردند اما اکنون شرایط فرق کرده و همه کشور با شرایط بحرانی مواجه شده که برای گذار از این بحران نیاز به همکاری و همت جمعی داریم.

معاون استاندار کردستان اضافه کرد: برای مبارزه با این ویروس باید از توانمندی و امکاناتی که در اختیار داریم حداکثر استفاده را ببریم و تا ارسال کمک از مرکز از شیوع و همه گیری ویروس کرونا در شهرها و روستاهای خود جلوگیری کنیم.

وی با بین اینکه اقدامات خوبی در راستای مبارزه به ویروس کرونا در شهرستان های استان انجام شده است، یادآور شد: اکنون به دلیل اینکه بخش کوچکی از جامعه برای مقابله با این ویروس همکاری نکردند تعداد زیادی از شهروندان با مشکل مواجه شدند و تعدادی نیز جان خود را از دست دادند.

خوش اقبال تاکید کرد: امیدوارم مردم با درک درست از شرایط و با اطلاع از اینکه فرزندان این استان در خط مقدم مبارزه هستند با همکاری و همراهی در اجرای تصمیمات ستاد مقابله با کرونا و مجموعه خدمتگزاران خود در دولت همکاری کنند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه با همراهی و همکاری مردم بخش عمده ای مشکلات حل می شود، گفت: امروز بایستی در همه مردم این احساس ایجاد شود که اگر در این شرایط همراهی نکنند خود و اعضای خانواده شان با این بیماری درگیر خواهند شد.

معاوناستاندار کردستان با بیان اینکه نیروهای مسلح در کنار کادر پزشکی و درمانی و دیگر بخش ها همکاری می‌کنند و با تمام توان اماده مبارزه با شرایط بحرانی موجود و ریشه کن کردن این ویروس هستند،  یادآور شد: شرایط در شهرستان‌های بانه و سقز ویژه است و تلاش برای مبارزه با این ویروس باید با جدیت و قاطعیت بیشتری انجام شود.

سرپرست فرمانداری بانه نیز گفت: از روزهای نخست آغاز شیوع ویروس کرونا اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع این بیماری انجام شده و قرنطینه تدریجی نیز آغاز و مکان های عمومی در راستای پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری تعطیل شدند.

محمد امین زاده افزو با بیان اینکه بیش از ۱۵ مورد قلیان سرا و تعداد زیادی خانه مسافری غیر مجاز پلمب شد و بازاران و کسبه به صورت داوطلبانه و خود جوش پاساژها را تعطیل کردند، افزود: همه مراکز عرضه مرغ زنده تعطیل شدند و دفاتر پیشخوان و دفترخانه ها نیز به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا تعطیل اعلام شد.

وی با اشاره به احتمال آلودگی بسیاری از اماکن عمومی و راهکارهای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد: بازارچه صنعت گران نیز تعطیل شده و در رابطه با عدم برگزاری نماز جمعه، امامان جمعه همکاری خوبی داشتند و نماز جماعت نیز در شهرستان در شرایط فعلی اقامه نمی‌شود.

امین زاده با بیان اینکه اقدامات انجام شده در شهرستان بازخورد مثبتی داشته و بسیاری مردم در این زمینه همکاری کردند، یادآور شد: اقداماتی نیز در راستای ضد عفونی کردن اماکن عمومی انجام شد و خودروها و سرنشینان آن در ورودی شهر بازرسی و تست می‌شوند.

سرپرست فرمانداری بانه اظهار داشت: اقدامات بسیاری خوبی در رابطه با نظارت و کنترل فروشگاه ها، قصابی ها و نانوایی ها با همکاری اداره صنعت، معدن و تجاری و شبکه بهداشت و درمان انجام شده است.

وی افزود: انجمن های مردم نهاد و معتمدین نیز با ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا همکاری خوبی دارند و اقلام برای مانند دست کش، محلول ضدعفونی کننده و ماسک برای تهیه و در محلات به صورت رایگان توزیع کردند.

امین زاده گفت: بانه به لحاظ آمار مبتلایان به ویروس کرونا دومین شهر استان است با توجه به اینکه مردم (تجار) با کشور چین ارتباطات تجاری داشته و بازارچه سیرانبند نیز محل تردد کامیون ها از اقصی نقاط کشور است این عوامل باعث شد آمار مبتلایان در این شهر افزایش یابد.

وی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در بانه افزود: از ابتدای شیوع این ویروس ۶۴ نفر به دلیل داشتن علائم بیماری کرونا در بیمارستان رازی بستری شدند که تست ۳۳ مثبت بود،  ۲۲ نفر ترخیص شدند و ۱۱ نفر همچنان در بیمارستان تحت مراقبت هستند.

رییس شبکه بهداشت و درمان بانه نیز گفت: از ابتدای شروع این بیماری در شهرستان بخشی از بیمارستان صلاح الدین ایوبی به بیماران کرونایی اختصاص یافت که با توجه به اینکه بیمارستان رازی شرایط بهتری برای بستری بیماران داشت و آمار بیماران مشکوک به ویروس افزایش یافت کل بیمارستان رازی به بیماران کرونایی و مشکوک اختصاص یافت.

محمد شاهویسی افزود: هم اکنون ۸۰ تخت در اختیار بیماران مشکوک و موارد مثبت قرار دارد که در صورت لزوم به ۱۰۰ تخت افزایش می باید ضمن اینکه واحد بیماری ها نیز فعال است و خدمات آموزشی و بهداشتی لازم را در سطح گسترده ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به تعطیلی داوطلبانه بازار بانه و اینکه این اقدام در پیشگیری ویروس کرونا موثر بود،  اظهار داشت: بازرسان شبکه بهداشت و درمان با همکاری سایر سازمان های مربوطه گشت های مشترکی را در سطح شهر انجام داده و تعدادی از صنف متخلف پلمب شدند.

در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه) ۲۷ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۳۴ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۸ نفر، بانه ۳۳ نفر، سنندج ۲۰ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۱۱ نفر، مریوان ۲ نفر، دیواندره ۶ نفر، بیجار ۶ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است که بیش از ۲۵ درصد نسبت به روز گذشته افزایش دارد.

تاکنون ۳۶۲ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۳۴ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۰۲ نفر نیز منفی بوده و جواب آزمایش افراد باقی مانده نیز هنوز مشخص نشده است.

چهار بیمار نیز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جانباختند و تعداد فوتی ها به ۱۴ نفر از ابتدا تا امروز در استان کردستان رسید که از این تعداد هشت نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، ۲ نفر در قروه و یک نفر هم در بانه فوت کردند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباختند که جواب آزمایش همه آنها منفی بوده است.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، یک هزار و ۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر افزایش یافت.

تاکنون چهار هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و ترخیص شده‌اند

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ نفر از مبتلایان جدید به این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۷۲۴ مورد رسید.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.