گزارش|وضعیت اسف‌بار حمام تاریخی سنندج / بنایی که محل تجمع معتادان و زباله‌دان شده است + تصاویر

حمام شیشه‌ای سنندج در حقیقت برخلاف اسم جذابش، از شیشه ساخته نشده و مثل تمام حمام‌های تاریخی دیگر از سنگ، گچ و ملات ساخته شده اما به کار رفتن شیشه‌های رنگی زیبا در این حمام، آن را به این نام معروف کرده است.

«حمام شیشه» سنندج از بناهای عمومی و قدیمی این شهر است که ۲۰۰ سال قدمت و در ضلع شمالی بلوار کردستان و مجاور پل و مسجد ملاویسی شهر سنندج قرار دارد و دارای فضاهای ورودی، هشتی، سربینه و حمام گرم با ستون‌های سنگیه، سکوها، آب نمای گرم و سرد، خزینه است.

 حمام تاریخی شیشه بعد از بازسازی اساسی در سال ۸۳ قرار بود به‌عنوان موزه دائمی عکس کردستان بازگشایی شود اما یک سال بعد، مسئولان میراث فرهنگی سنندج به دلایل نامعلوم درهای این حمام را روی بازدیدکنندگان بستند.

عبور کانال فاضلاب شهر سنندج از نزدیکی حمام شیشه و بی‌توجهی متولیان نسبت به مرمت این آثار تاریخی به‌شدت سلامت و استواری این بنا را تهدید می‌کند، به طوری‌که هر روز بخشی از دیوارها و گچ و گل روی دیوارهای حمام شیشه فرو می‌ریزد و اگر این روند کنونی ادامه داشته باشد، بدون شک باید منتظر تخریب کل دیوارها بود.

این حمام به شماره ۲۸۳۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده اما کماکان بر سر مرمت آن بین میراث‌فرهنگی و شهرداری و شورای شهر سنندج اختلاف وجود دارد.

در ادامه تصاویری از وضعیت تأسف‌بار‌ این روزهای حمام تاریخی شیشه سنندج که جای معتادان و آشغال شده را می‌بینید:

 

انتهای پیام/