معاون امور پیشگیری بهزیستی کردستان

۱۰۰ درصد نوزادان کردستانی غربالگری شنوایی شدند

معاون امور پیشگیری بهزیستی کردستان گفت: در نیمه نخست امسال، ۱۰۰ درصد نوزادانی که در این استان متولد شدند زیرپوشش طرح غربالگری شنوایی قرار گرفتند.

باقر کرمی روز پنجشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: امسال سه هزار و ۳۲۶ نوزاد در سنندج، ۲ هزار و ۱۰ نوزاد در مریوان، یک هزار و ۸۶۰ نوزاد در سقز، یک هزار و ۴۱۰ نوزاد در بانه و یک هزار و ۱۸۳ نوزاد در قروه غربالگری شنوایی شده اند.

وی افزود: همچنین ۶۲۸ نوزاد در بیجار، ۶۶۳ نوزاد در دیواندره، ۷۷۶ نوزاد در کامیاران، ۴۳۲ نوزاد در دهگلان و ۲۰۰ نوزاد نیز در شهرستان سروآباد زیرپوشش طرح غربالگری شنوایی قرار گرفتند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی کردستان یادآور شد: از این تعداد نوزادی‌ که مورد سنجش قرار گرفتند ۵۱ نوزاد به مرحله تشخیص ارجاع داده شدند که از این تعداد نیز ۱۸ نوزاد دارای اختلال شنوایی تشخیص داده شده و به مرحله مداخله ارجاع یافتند.

وی اضافه کرد: نوزادانی که در این طرح مشکوک بوده و به مرحله تشخیص، مداخله و انجام آزمایش های بیشتر ارجاع داده می‌شوند خدمات رایگان دریافت می‌کنند ضمن اینکه این روند تا سن سه تا چهار سالگی ادامه پیدا می‌کند.

کرمی گفت: در این مرحله نیز کودکی که پزشک متخصص تایید کند با مشکل جدی شنوایی روبرو است از سوی بهزیستی، برای کاشت حلزون معرفی خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین کودکان و نوزدانی که دچار مشکلات شنوایی کمتری بوده و نیاز به کاشت حلزون نداشته باشند به مراکز تخصصی ارجاع داده شده و هزینه های درمانی شان از جمله تهیه سمعک توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

طرح غربالگری شنوایی از جمله طرح هایی است که چند سالی است در کشور اجرا می‌شود و کردستان در این زمینه در زمره استان‌های برتر کشور قرار دارد.

تست غربالگری، تست ساده‌ای است که توسط ادیولوژیست (شنوایی سنج) انجام می‌شود و فقط چند دقیقه طول می‌کشد و هدف آن تشخیص افت شنوایی کودکان است.

۱۱۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری استان کردستان زیر پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند که معادل هفت درصد جمعیت استان است.

انتهای خبر/