۴۱ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری طی سال ۹۸هزینه شد

۴۱ میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری

به گزارش بانه نیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، سعدی نقشبندی اظهار داشت: در سال ۹۸ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای انجام پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری ۴۱ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

وی افزود: این پروژه‌ها شامل اجرای پروژه‌های بیولوژیک آبخیزداری در مراتع و جنگل‌های استان و پروژه‌های بیومکانیک و مکانیکی آبخیزداری و آبخوانداری در ۲۴ زیرحوزه مصوب و دارای مطالعات آبخیزداری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: برای اجرای پروژه‌های مکانیکی آبخیزداری در استان قریب به ۳۰ میلیارد تومان تخصیص یافته که غالب بر ۷۵ درصد اعتبارات است.

نقشبندی یادآور شد: جمعاً ۱۱۱ هزار و ۵۰۰ مترمکعب سازهای سنگی، سنگی ملاتی و بندهای خاکی احداث شده که شامل پنج هزار و ۸۰۰ مترمکعب عملیات خاکی و ۵۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب عملیات مکانیکی است.

وی با اشاره به اهداف مهم این طرح‌ها، بیان کرد: در دشت‌های شرق استان هفت بند خاکی و ۱۱ بند سنگی ملاتی احداث شده است و ایجاد اشتغال موقت در جوامع محلی و جلب مشارکت بهره‌برداران منابع طبیعی، مهار سیلاب، کنترل و مقابله با فرسایش و هدر رفت خاک، مقابله با انتقال رسوب به مخازن و افزایش عمر مفید سدها، افزایش ذخایر آبی از طریق کاهش تبخیر و نفوذ دادن آب به سفره‌های زیرزمینی با هدف توسعه کشاورزی پایدار، ایجاد فرصتی در طبیعت به منظور توسعه و استقرار پوشش گیاهی از اهداف کلان این طرح‌ها است.

انتهای پیام/