۶۲ پایگاه اورژانس جاده‌ای آماده ارائه خدمات فوریتی به مصدومین است

ایسنا/کردستان مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: ۶۲ پایگاه اورژانس شهری جاده‌ای آماده ارائه خدمات فوریتی به مصدومین و نیز بیماران احتمالی کروناویروس است.  مصطفی فرامرزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه همواره برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و عید نوروز در سال های قبل منجر به وقوع حوادث و […]


ایسنا/کردستان مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: ۶۲ پایگاه اورژانس شهری جاده‌ای آماده ارائه خدمات فوریتی به مصدومین و نیز بیماران احتمالی کروناویروس است.

 مصطفی فرامرزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه همواره برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و عید نوروز در سال های قبل منجر به وقوع حوادث و جراحات ناگواری شده، اظهار کرد: اغلب این حوادث در گروه سنی دانش آموزان رخ داده و بعضا جراحات و ضایعات جسمی شدیدی از قبیل نقص عضو و معلولیت ایجاد کرده است.

وی افزود: امیدوارم مردم به دلیل نگرانی از شیوع کروناویروس امسال از برگزاری مراسم مربوط به چهارشنبه سوری در استان خودداری کنند.

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان، مهم ترین راه پیشگیری از حوادث و حساس سازی مردم را آموزش دانست و بیان کرد: سال گذشته بیش از ۸ هزار نفر از هم استانی ها در مورد چگونگی برخورد با مصدومین با استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته آموزش دیدند که منجر به کاهش میزان نرخ بروز حوادث نسبت به سال ۹۶ شد.

فرامرزی با اشاره به اینکه براساس آمارها و شواهد ۱۵ درصد از حوادث سال ۹۶ مربوط به مناطق روستایی بود، عنوان کرد: حوادث رخ داده به ترتیب مربوط به جراحات چشم ها، دست و سوختگی بوده است.

وی با اشاره به نظارت بیشتر خانواده از فرزندان، ذکر کرد: سهل انگاری و غفلت در این مواقع می‌تواند منجر به رخداد حوادث و آسیب های ناگوار از قبیل از دست دادن چشم، دست و سقط جنین در مادران باردار، کاهش شنوایی و پاره شدن پرده گوش شود.

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان، تصریح کرد: در صورت بروز حوادثی که منجر به سوختگی شود به هیچ وجه نباید تاول ها را دستکاری کرد و فقط در موارد سطحی می توان محل را با آب سرد شست و شو داد و در حوادث چشمی نیز با گذاشتن پارچه تمیز روی چشم حادثه دیده فورا با ۱۱۵ تماس و از حرکت دادن چشم ها خودداری شود.

فرامرزی از مردم فهیم کردستان درخواست کرد خط های ۱۱۵ را بی جهت مشغول نکنند و همواره با شنیدن صدای آژیر آمبولانس ها، حداکثر همکاری را به عمل آورند چرا که آژیر کشیدن آمبولانس مربوط به کمک رسانی به یک هم نوع بیمار یا مصدوم است که باید سریع تر به مراکز درمانی اعزام شوند.

وی با بیان اینکه ۶۲ پایگاه اورژانس شهری جاده ای آماده ارائه خدمات فوریتی به مصدومین و نیز بیماران احتمالی کروناویروس هستند، خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شراط بحرانی و با وجود شیوع کرونا ویروس هر گونه ازدحام و تجمعی برای مردم خطرناک بوده و باید سعی شود از برگزاری مراسم مربوط به چهارشنبه سوری و عید نوروز پیشگیری کرد چرا که جدای از امکان رخداد حوادث و آسیب ها، سرایت پذیری کرونا ویروس و بحران پیش رو را تشدید می‌کند.

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به استقرار ایستگاه هایی در مبادی شهرهای بیجار، قروه، کامیاران و سقز برای تشخیص و شناسائی موارد مشکوک مبتلا به کروناویروس اشاره کرد و افزود: افراد در صورت داشتن علائم کووید ۱۹، به مراکز درمانی معین ارجاع داده می شوند.

فرامرزی در پایان یادآورشد: تمام پرسنل ها، امکانات و تجهیزات پیشرفته از قبیل اورژانس هوایی، موتورلانس و آمبولانس های اسپرینتر فوریت های پزشکی دانشگاه برای ارائه خدمات احتمالی به مصدومین و بیماران بسیج شده اند.

گفتنی است؛ بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اعلام کرده تاکنون تعداد کل نمونه های آزمایش شده ویروس کرونا در سطح استان ۴۰۷ مورد بوده که از این تعداد ۱۶۵ مورد مثبت و ۲۱۱ مورد آن نیز منفی بوده است.

بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، موارد مثبت به تفکیک شهرستان ها ۶۵ نفر در سقز، ۳۵ نفر در بانه، ۲۲ نفر در سنندج، ۱۱ نفر در قروه، ۵ نفر در کامیاران، ۱۰ نفر در بیجار، ۸ نفر دیواندره، دو نفر در مریوان، دو نفر در دهگلان و یک نفر در سروآباد اعلام شده است.

انتهای پیام