۱۲۷۵۸ دستگاه ماشین از مرز باشماق خارج شد

ناظرگمرکات استان کردستان گفت: ۱۲ هزار و ۷۵۸ دستگاه ماشین سواری و اتوبوس از طریق مرز باشماق خارج شده است.

بختیار رحمانی‌پور امروز در گفت‌وگویی با تأکید به نقش مهم پایانه مرزی باشماق از نظر تردد اظهار کرد:در سال‌جاری تاکنون ۱۲ هزار و ۷۵۸ دستگاه ماشین سواری و اتوبوس از طریق مرز باشماق خارج شده است.

وی همچنین به ورود و خروج مسافر و کالا در ۹ ماهه سال جاری از طریق مرز باشماق پرداخت و افزود: تعداد مسافر خروجی و ورودی به ترتیب ۵۰۳هزار و ۴۵۸ و  ۴۵۵ هزار  و ۹۸۰ مسافر بوده است.

وی عنوان کرد: تعداد مسافران خروجی در سال‌جاری نسبت به سال قبل رشد ۸۶ درصدی دارد به گونه‌ای که سال قبل تعداد۲۷۱ هزار و۳۶۴ مسافر از مرز باشماق خارج شدند.

ناظر گمرکات استان کردستان بیان کرد: همچنین امسال میزان ورودی مسافران از طریق مرز باشماق به داخل کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۲ درصدی دارد به گونه‌ای که سال قبل ۲۶۴هزار و ۵۰۹ مسافر ورودی را از مرز باشماق شاهد بودیم.

صادرات یک میلیون ۷۰۲ هزار تن کالا به خارج از کشور
رحمانی‌پور همچنین به صادرات کالا از طریق گمرکات کردستان پرداخت و تصریح کرد: امسال تا پایان آذرماه یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۲۴۵ تن کالا به ارزش ۹۹۱ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۶۵ دلار از گمرکات کردستان به خارج از کشور صادر شد.

وی اعلام کرد: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۹ درصد و از نظر ارزش دلاری پنج درصد  و از نظر ارزش ریالی ۱۲۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گمرک باشماق رتبه بیستم کشوری را از نظر ارزش کالای صادر شده داراست

ناظرگمرکات استان کردستان  با بیان این آمار افزود: گمرک مرزی باشماق در میان ۱۰۶  گمرک فعال صادراتی کشور طی ۹ ماهه اول سال ۹۸ از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه ۲۰ و از نظر وزنی رتبه ۲۷ را کسب کرده است.
رحمانی‌پور تصریح کرد: از این میزان صادرات ۸۸۱ هزار و ۳۴۰ تن کالا به ارزش ۵۰۹ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۳۷۸ دلار صادرات استان و ۸۲۰ هزار و ۹۰۵ تن کالا به ارزش۴۸۱ میلیون و ۵۲۷هزار و ۶۸۷ دلار صادرات اظهار شده در سایر گمرکات است که از مرزهای رسمی سیرانبند بانه و باشماق به خارج از کشور صادر شده است.

افزایش ۱۱ درصدی ارزش دلاری واردات کالا در گمرکات کردستان
ناظرگمرکات استان کردستان میزان واردات گمرکات استان را طی این مدت ۲۷ هزار و ۷۶۳ تن به ارزش ۲۹ میلیون و ۹۲۳هزار و ۴۵۶ دلار بیان کرد و افزود: این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش دلاری ۱۱ درصد افزایش داشته است.
رحمانی‌پور مهمترین کشورهای هدف کالاهای صادراتی از گمرکات استان را کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، هند و ترکیه و عمده‌‌ترین کشورهای هدف کالاهای وارداتی به گمرکات استان کردستان را عراق، سوئیس، بلغارستان، آلمان  و هلند ذکر کرد.

ترانزیت ۷۳۲ هزار تن کالا در گمرک باشماق
وی اعلام کرد: طی ۹ ماهه نخست سال۹۸ گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت  ۷۳۲هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار موفق به کسب رتبه دوم ترانزیتی مقصد در بین ۵۷ گمرک کشور شد.

ناظرگمرکات استان کردستان بیان کرد: در مجموع میزان ترانزیت خارجی مبدا، خارجی مقصد و ترانزیت داخلی مبدا از گمرک باشماق طی این مدت یک میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۵۶ میلیون دلار بوده که به نسبت سال قبل کاهش ۱۵ درصدی وزنی و افزایش ۸۶ درصدی ارزش ریالی را داشته است.

فارس
انتهای خبر/