۱۴ درخت کهنسال در کردستان ثبت ملی شدند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: ۱۴درخت کهنسال کردستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

درختان کهنسال جزء میراث طبیعی هر سرزمینی به شمار می‌روند و کشورها موظف به حفاظت و نگهداری آنها هستند. آنها هم به لحاظ زیبایی‌شناسی و هم به لحاظ علمی اهمیت بسیاری دارند.

استان کردستان نیز که استانی کوهستانی و دارای طبیعت و آب و هوای بکر است، خاستگاه درختان گرانبهایی بوده که برخی از آنها نیز هم اکنون وجود دارند.

در مجموع ۳۷۴ هزار هکتار معادل ۱۲٫۸ درصد از خاک استان را جنگل طبیعی تشکیل می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد این جنگل‌ها، مربوط به گونه‌های بلوط هستند.

معاون میراث فرهنگی کردستان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کهنسال‌ترین درخت شناسایی شده در استان کردستان که به ثبت ملی رسیده، درخت کهنسال بلوط روستای بیان‌دره بانه با قدمت یک هزار سال است.

محمد رشیدی افزود: تاکنون ۱۵ مورد درخت کهنسال استان کردستان شامل پنج مجموعه درخت و ۱۰ تک درخت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی عنوان کرد: شاید درخت‌های کهنسال‌تری نیز از درخت بلوط بیان‌دره بانه در استان کردستان وجود داشته باشند اما تاکنون کهنسال‌ترین درخت شناسایی شده در استان همین درخت بوده است.

معاون میراث فرهنگی استان کردستان ادامه داد: درخت کهنسال توت شیخ ره‌ش در نایسر سنندج، درخت داغ داغان (تایله) مقبره شیخ مصطفی در روستای تخته و درخت گردوی کهنسال روستای بناوچان شهرستان دیواندره از جمله تک درخت‌های ثبت شده قدیمی هستند.

رشیدی ذکر کرد: از جمله مجموعه درخت‌های ثبت شده نیز سه اصله درخت کهنسال توت روستای بزلانه، سه اصله درخت کهنسال ون گورستان پیر یعقوب روستای دولاب و درختان باغ گردوی توقه گویز روستای کوره دره سفلی در شهرستان کامیاران بوده‌اند.

محمد رشیدی، از ثبت ۱۴درخت کهنسال کردستان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: این درختان شامل بلوط بیان دره در بانه، گرودی کهنسال ملکشان علیا در سنندج، توت شیخ رش در نایسر، گردوی کانی گشه، چنار سروآباد، گردوی گزه سوتیاو در دیواندره، باغ گردوی طوقه گویزه در کامیاران، زبان گنجشک پیرمحمد، توت روستای نگل، بلوط روستای نجنه سفلی، گردوی کانی گشه،  تایله روستای تخته، بنه روستای دولاب و باغ توت وردگه روستای بزلانه می باشد.

وی یادآور شد: علاوه بر این ۱۴ درخت کهنسال، پرونده  ۶ درخت کهنسال دیگر در دست بررسی و تکمیل برای ثبت در فهرست آثار ملی می باشد.

ایسنا
انتهای خبر/