مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کردستان

۳۰۰ ‌زندانی جرایم غیرعمد کردستانی؛ چشم انتظار یاری خیرخواهان‌

 مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کردستان از حبس۳۰۰ نفر زندانی جرائم مالی غیرعمد در زندان های استان خبر داد و گفت: آزاد شدن این تعداد از زندانیان نیازمند ۷۰ میلیارد تومان است.

 

‌مراد فتحی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کردستان، طیف زندانیان را بر دوسته هنجارشکن و جرائم عمد که بنا بر قانون باید دوران محکومیت خود را بگذرانند و طیف  زندانیان جرائم غیرعمد مالی که اراده ای از خود برای وقوع بزه و جرم نداشته و به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی محکوم به زندان شده اند و نیازمند کمک هستند تعریف کرد.

وی افزود: این افراد که در اصل به دنبال کار شرافتمندانه رفته اند اما به دلیل عواملی از جمله برگشت چک، پرداخت نکردن اجاره خانه، هزینه جشن عروسی فرزندان، بدهی وام بانکی، مهریه، بدهکاری به بازاریان و … محکوم شده اند؛ خود و خانواده هایشان دچار مشکلات زیادی می شوند.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کردستان با بیان اینکه این افراد باید هم بار نداری و هم بار روانی زندان را تحمل کنند عنوان کرد: متاسفانه خانواده ها و فرزندان این افراد نیز که از شهروندان ما هستند دچار بحران روحی و اجتماعی می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان، از رسانه ها درخواست می شود که حمایت خود را بیش از پیش کرده و ما را در برگزاری مراسم های گلریزان حمایت کمک کنند تا بتوانیم تعدادی از این افراد را به آغوش خانواده و جامعه بازگردانیم.

فتحی مشارکت شهرواندان کردستانی را در راستای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد مالی و برگزاری جشن گلریزان کم نظیر و مطلوب توصیف کرد و افزود: امید است امسال هم بتوانیم با مشارکت خیرخواهانه مردم در آستانه عید سعید فطر شاهد آزادی تعداد زیادی از این زندانیان باشیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۸۸ نفر از زندانیان جرائم مالی غیره عمد از زندان های کردستان آزاد شدند، بیان کرد: از این تعداد ۹ نفر زن و ۱۷۹ نفر مرد بودند که بیشترین آنها محکومین مالی غیر کلاهبرداری بودند.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کردستان گفت: در این راستا ستاد دیه استان کردستان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، ستاد دیه کشور یک میلیارد تومان، شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از محل گذشت شکات ، آورده زندانیان ۵۰۰ میلیون تومان، وام بانک های عامل سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و کمیته امداد ۳۳ میلیون تومان کمک کرده اند.

زندان های کردستان عاری از کرونا است

وی با اشارهبه شیوه ویروس کرونا در کشور عنوان کرد: خوشبختانه با عملکرد مطلوب اداره کل زندان های استان، تا کنون هیچ مورد مثبتی از کرونا در زندان های مشاهده نشده است.

فتحی از انجام اقدامات پیشگیرانه علیه کرونا در اداره زندان های استان توسط ۷۰ نفر کادر پزشکی و درمان به صورت شیفتی خبر داد و گفت: تمام اندرزگاه های استان سه بار در روز ضدعفونی می شود و افراد جدید الورود نیز قبل از انتقال به بند ۱۴ روز در قرنطینه قرار می گیرند.

۱۳۷۳ زندانی کردستانی عید نوروز را در کنار خانواده سپری کردند

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کردستان، به بحث مرخصی های عید نوروز و مرخصی در رابطه با کرونا با توجه به بخشنامه قوه قضاییه اشاره و بیان کرد: در این راستا هزار و ۳۷۳ نفر از زندانیان استان کردستان عید نوروز را در کنار خانواده های خود سپری کردند.

فتحی گفت: بر اساس عفو رهبری و به مناسبت ماه رجب ۲۰۵ نفر از زندانیان استان کردستان از زندان آزاد شدند و بنا به پیگیری قضات مرخصی تعدادی از زندانیان تا آخر ماه رمضان تمدید شده است.

وی عنوان کرد: در بحث صلح و سازش و اخذ رضایت شکایت نیز با توجه به فعالیت مددکاران اجتماعی در پرونده های قتل،

مدیرکل زندان های کردستان با اشاره به تشکیل تیم های صلح و سازش در زندان های استان ادامه داد: با توجه به عملکرد  این تیم ها و گذشت اولیای دم تا کنون۳۱ نفر از سال گذشته از قصاص رها شدند که از این تعداد۱۶ نفر آزاد و بقیه حکم آنها به دیه تبدیل شده است.

فتحی خاطرنشان کرد: در راستای توانمند سازی و ایجاد اشتغال برای زندانیان با کمک جهاددانشگاهی و اداره کل فنی و حرفه ای ۳۳۵۹ نفر از زندانیان استان گواهی آموزش های فنی حرفه ای دریافت کرده اند و ۱۲۵۴ نفر نیز در کارگاه های اشتغال اداره کل زندان مشغول به کار شدند.

 

انتهای پیام/