رمان نویسنده بانه ای برنده جایزه مهرگان ادب شد

شناسه : 12233 12 خرداد 1399 - 14:10 67 بازدید منبع : خانه کتاب کوردی
در بخش رمان زبان مادری «آخرین روزهای زندگی هَلالە» نوشته عطا نهایی به عنوان بهترین رمان بخش ویژه انتخاب و شایسته دریافت تندیس مهرگان ادب، جایزه نقدی و لوح تقدیر شد.
رمان نویسنده بانه ای برنده جایزه مهرگان ادب شد
پ
پ

به گزارش بانه نیوز به نقل از پایگاه خبری خانه کتاب کوردی, عصر دیروز، یکشنبه یازدهم خردادماه ۹۹، اسامی برگزیدگان نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه ادبی مهرگان ادب اعلام شد. در بخش رمان زبان مادری «آخرین روزهای زندگی هَلالە» نوشته عطا نهایی به عنوان بهترین رمان بخش ویژه انتخاب و شایسته دریافت تندیس مهرگان ادب، جایزه نقدی و لوح تقدیر شد.

بنا بر بیانیه هیئت داوران جایزه مهرگان ادب نتایج بخش رمان زبان مادری (بخش ویژه)، رمان و داستان کوتاه دوره‌های نوزدهم و بیستم این جایزه به شرح زیر است:
۱️⃣ برگزیدگان رمان زبان مادری «بخش ویژه»
▪️تندیس مهرگان ادب: رمان آخرین روزهای زندگی هلاله نوشته عطا_نهایی / ترجمۀ رضا کریم مجاور
▫️هیأت داوران با اکثریت آرا رمان آخرین روزهای_زندگی_هلاله نوشته عطا_نهایی را که رضا_کریم_مجاور از زبان کُردی به زبان فارسی برگردانده و نشر افراز آن را انتشار داده به دلیل داشتن انسجام معنایی، رنگ محلی و بومی برجسته، دفاع از حقوق زنان، چندصدایی و ترسیم گفتمان انتقادی میان فرهنگ ایلیاتی و سنتی با مدرنیته‌ی اروپایی و گزینش گفتمان و مبارزه فرهنگی بر مبارزه خشونت‌آمیز به عنوان بهترین رمان بخش ویژه بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب انتخاب کرده و شایسته دریافت تندیس مهرگان ادب، جایزه نقدی و لوح تقدیر می‌داند.
جواد_اسحاقیان (منتقد ادبی و داور نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب) درباره رمان آخرین روزهای زندگی هلاله اثر عطا نهایی می‌گوید:
▫️«وقتی به عنوان یکی از داوران نهایی “جایزه ی مهرگان ادب” این رمان را خواندم، خود را با اثری استثنایی مواجه یافتم و چه اندازه شاد شدم وقتی دریافتم، نویسنده هموطنی “کُرد” و فرهیخته و سرد و گرم دیده‌ی روزگار و زندگی است. متأسفانه هیچ گونه نقدی بر این رمان برجسته نیافتم. دریغم آمد در برابر انبوه رمان‌های بی ارزش، بی هیچ تجربه‌ی زیسته و تنها با رنگ و لعاب فورمالیسم سطحی ـ که ناگزیر به مطالعه‌ی آن هستم و گاه چند صفحه و فصل بیش نمی توانم خواند ـ از چنین اثری ماندگار، به آسانی بگذرم.»
▪️رمان تقدیر شدۀ: رمان پرنده‌ها دیگر نمی‌ترسند نوشته رقیه کبیری / ترجمۀ حمزه فراهتی
۲️⃣ بخش رمان و داستان بلند
▪️تندیس مهرگان ادب: رمان کتابِ خَم نوشته علیرضا سیف‌الدینی
▫️رمان «کتابِ خَم» اثر علیرضا سیف‌الدینی به عنوان اثر برتر معرفی شد.
▪️اولین رمان تقدیر شده: رمان کوچ شامار نوشته فرهاد حیدری گوران
▫️هیأت داوران هم‌چنین با اکثریت آرا رمان کوچ شامار نوشته فرهاد_حیدری_گوران از نشر آگاه/ بان را به دلیل ترسیم ریزنگارانه و رازورانه‌ی زلزله کرمانشاه و تأثیر آن بر ذهن و روان شخصیت کوچنده، برخورداری از روایتی چندلایه در زمان‌ها و مکان‌های استعاری و آیینی، بهره‌جویی از فرامتن و فضاهای تازه، هماهنگی کامل روایت با درون‌مایه و موضوع، نشان دادن تباهی هویت انسان‌ها در اثری اجتماعی و پرکشش، به عنوان اولین رمان تقدیرشده انتخاب و شایسته دریافت لوح تقدیر جایزه مهرگان ادب می‌داند.
▪️دومین رمان تقدیر شده: رمان «ط» نوشته زاهد_بارخدا
 ▫️هیأت داوران هم‌چنین با اکثریت آرا رمان ط نوشته زاهد_بارخدا از نشر افراز را به دلیل انتخاب هوشمندانه کلمات و تطابق صورت و معنا به منظور کشف جهانی دور از عادت، پیوند اثر با ریشه‌های زیست‌شناختی انسان و تفسیرپذیری بر اساس گفتمان ناشی از در خودماندگی (اوتیسم)، ایجاد فضایی بیناژانری به منظور تغییر شناخت مخاطب نسبت به امری در حاشیه، خلق اثری شعرگونه، متفاوت و نوآور با بهره‌گیری از صنایع بیانی، به عنوان دومین رمان تقدیرشده انتخاب و شایسته دریافت لوح تقدیر جایزه مهرگان ادب می‌داند.
▪️نخستین رمان تحسین شده: رمان آتشِ زَندان نوشته ابراهیم دمشناس
▪️دومین رمان تحسین شده:‌ رمان شکوفه عناب نوشته رضا جولایی
۳️⃣ برگزیدگان بخش مجموعه داستان کوتاه
▪️تندیس مهرگان ادب: مجموعه داستان«آه ای مامان» اثر احمد حسن‌زاده
▫️مجموعه داستان«آه ای مامان» اثر احمد حسن‌زاده به عنوان اثر برتر معرفی شد.
▪️نخستین مجموعه داستان کوتاه تحسین شده: او نوشته محمد کلباسی
▪️دومین مجموعه داستان کوتاه تحسین شده:‌ خاطرات یک دروغگو نوشته نسیم وهابی
 ▪️اولین مجموعه داستان کوتاه تقدیر شده: دوازده نت برای سکوت نوشته کیوان صادقی
 ▪️دومین مجموعه داستان کوتاه تقدیر شده: بوطیقای شیطان نوشته علیرضا لبش

جایزه ادبی مهرگان یا جایزه مهرگان ادب قدیمی‌ترین جایزه مستقل و خصوصی ایران که سابقه برگزاری آن به سال ۱۳۷۸ بازمی گردد، تنها جایزه غیردولتی است که علاوه بر بخش های داستان و رمان، در حوزه محیط زیست و علم نیز جایزه اهدا می‌کند.

 اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان  این افتخار بزرگ را به سه نویسنده کُرد عطا نهایی، فرهاد حیدری گوران،  زاهد_بارخدا،  مترجم رمان آخرین روزهای زندگی هَلالە رضا کریم مجاور و جامعه ادبی و فرهنگی کُردستان صمیمانه تبریک می‌گوید
انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در دفتر بانه نیوز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.