فرماندار شهرستان بانه

آغاز تردد مسافر و رسمی شدن مرز سیرانبند بانه

فرماندار شهرستان بانه گفت: با رسمی شدن مرز سیرانبند بانه و عقد تفاهم نامه با دولت مرکزی عراق، تردد مسافر از مرز سیرانبند بانه به این کشور آغاز شد.

اسماعیل رستم پور اظهار کرد: با سفر هیئت عراقی در اسفند ماه سال گذشته و عقد قرار داد با طرف عراقی علیرغم مشکلات و موانع موجود اقدامات لازم ار طرفی عراق در زمینه راه اندازی سامانه و ساخت مهر انجام شده و بسترهای لازم فراهم شد.

وی افزود: تاکنون چندین مرحله مسافر از مرز سیرانبند بانه به عراق و اقلیم کردستان سفر کردند و طبق دستورالعمل دولت و اجازه ستاد کرونا در شرایط کنونی کسانی که اقامت دارند و کسانی که تاجر معتبر هستند می توانند از این مرز سفر کنند.

فرماندار شهرستان بانه با بیان اینکه سامانه مرز سیرانبند بانه به سامانه کشوری متصل است، ادامه داد: کسانی که متقاضی سفر از مرز سیرانبند بانه هستند باید از طریق استان و پلیس گذرنامه که در مرز حضور دارند، اجازه خروج داشته باشند.

رستم پور یادآور شد: تمام مراحل خروج و ورود مسافر که در مرزهای رسمی انجام می شود در مرز سیرانبند نیز انجام می شود و طبق دستورالعمل ها ورود و خروج مسافر از ساعت هفت و نیم صبح تا ساعت چهار بعد از ظهر هر روز انجام می شود.

وی با بیان اینکه روزانه تعدادی مسافر در این مرز تردد می کنند، بیان کرد: تست کرونای مسافران در ۲۴ ساعت انجام می شود و برای ورود مسافر نیز تست کرونا مسافرین در ورودی مرز توسط همکاران شبکه بهداشت که در مرز مستقر هستند انجام می شود.

فرماندار شهرستان بانه گفت: نماینده هلال احمر، نماینده نهاد مقام معظم رهبری و راهداری، حمل و نقل جاده ای نیز در مرز سیرانبند بانه برای انجام تشریفات ورود و خروج مسافر مستقر هستند و شرایط مناسب و بسترهای لازم برای تردد مسافر از این مرز فراهم است که با اعلام بازگشایی مرزها در این مرز نیز تردد مسافر به صورت رسمی آغاز می شود.

رستم پور با اشاره به روابط فرهنگی و خویشاوندی مردم کردستان با اقلیم کردستان عراق، اظهار کرد: این روابط و نزدیکی مردم ۲ کشور زمینه را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف فراهم می کند و سرمایه گذاری سرمایه گذاران اقلیم کردستان توسعه توریسم درمانی در اولویت قرار دارند.

وی با بیان اینکه یک سرمایه گذار نیز برای ساماندهی بازارچه و مراکز خدماتی اعلام آمادگی کرده، افزود: روابط فرهنگی و خانوادگی مردم اقلیم کردستان عراق با مردم بانه تاریخی است و ظرفیت مهمی برای جذب سرمایه گذاری است و آغاز تردد مسافر در بازارچه سیرانبند بانه باعث ایجاد اشتغال، رونق گردشگری و سرمایه گذاری می شود.

فرماندار شهرستان بانه با بیان اینکه توسعه توریسم درمانی مهمترین دغدغه دولت است که باعث ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری می شود، ادامه داد: فردا اکیپ های از اقلیم کردستان عراق برای بحث سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی و شناسایی ظرفیت های بانه به این شهرستان سفر می کنند و از منطقه ویژه اقتصادی بانه و شهرک صنعتی مراکز تجاری و گردشگری بازدید می کنند.

انتهای پیام/