مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان

شناسایی ۳۵۷ گونه جانوری کردستان

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان گفت: تاکنون 357 گونه جانوری در اکوسیستم‌های آبی و خشکی استان شناسایی شده است اما متأسفانه برخی از عوامل انسانی و طبیعی منجر به از بین رفتن تنوع زیستی در اکوسیستم شده است.

فریبا رضایی به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست اظهار کرد: استان کردستان با داشتن تنوع آب وهوایی مرطوب در سمت غرب و سرد و خشک در شرق استان از لحاظ تنوع گونه‌ای و ذخایر ژنتیکی در ایران وجهان کم‌نظیر است به‌صورتی که تاکنون بیش از ۳۵۷ گونه جانوری در اکوسیستم‌های آبی و خشکی و ۲۸۲ گونه پرنده، تاکنون شناسایی شده است.

وی با اعلام اینکه تنوع زیستی شامل مجموعه‌ای از موجودات زنده به شکل‌های گوناگون است، تصریح کرد: کردستان میزبان گونه‌های منحصر به‌فردی، مانند سمندر خال زرد کردستانی و سمندر آتشین، پلنگ و خرس قهوه‌ای، در غرب استان نیز و میش مرغ و سنجاب زمینی در شرق استان که تنوع زیستی غنی استان را نشان می‌دهد.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان بیان کرد: تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده اندمیک استان کردستان ۳۵۰ گونه است که حدود ۲۰ درصد کل گونه‌های بومی ایران را به خود اختصاص داده است و از این تعداد ۶۰ گونه به‌عنوان رکورد در استان کردستان شناسایی شده و در هیچ جای دیگری از دنیا گزارش نشده است و این نشان از غنای منحصر به‌فرد تنوع زیستی استان را نشان می‌دهد.

رضایی با اعلام اینکه به دلیل برخی عوامل طبیعی و بسیاری از عوامل انسانی شاهد از بین رفتن تنوع زیستی در اکوسیستم هستیم، افزود: تغییر تجاوز به عرصه‌های طبیعی، تجارت حیوانات و گیاهان وحشی، تغییر کاربری اراضی به مناطق مسکونی و صنعتی، بهره‌برداری بیش از‌ اندازه از فلور و فون و آلودگی آب‌ها از‌جمله عوامل انسانی تهدید‌کننده تنوع زیستی به‌شمار می‌آید.

وی همچنین با اشاره به تجارت حیوانات وحشی و شکار غیرمجاز آنان توسط شکارچیان، به وضعیت یگان حفاظت و روش‌ها و مراحل مختلف مقابله با شکار و صید در حفاظت محیط زیست از جمله، استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های نوین از جمله پهباد و دوربین‌های پیشرفته، خودروهای کمک‌دار، گشت و کنترل‌های مستمر، استفاده از ظرفیت‌ سمن‌ها و انجمن‌های زیست محیطی، برگزاری دوره‌های آموزشی برای پرسنل یگان، به‌کارگیری همیاران محیط‌بان، هماهنگی و ایجاد همکاری بین نیروهای نظامی و انتظامی و دستگیری متهمین و تشکیل پرونده در حوزه استحفاظی و انجام اقدامات بازدارنده و مقابله با اخلال گران و مجرمین در زمینه شکار و صید صورت گرفته است.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان همچنین از هم‌وطنان درخواست کرد که در صورت مشاهده هر نوع تخلف یا شکار و صید غیرمجاز به سامانه گویا ۱۵۴۰ و تلفن‌های اداری در سطح استان و شهرستان اطلاع دهند.

افزایش بیش از چهار درصدی مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان کردستان

رضایی اظهار کرد: در دو سال اخیر مساحت مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان کردستان از ۵٫۸ درصد به ۶٫۹ درصد از مساحت استان کردستان ارتقا یافته است.

وی خاطرنشان کرد: منطقه حفاظت شده چل‌چمه و سارال با مساحت ۹۷ هزار هکتار و دو اثر طبیعی ملی کانی برد بانه با مساحت ۸٫۶ هکتار و غار کونه شم‌شم مریوان با مساحت ۹ هکتار در سال ۹۸ در شورای عالی محیط زیست تصویب و ابلاغ شد که این مناطق ارتقا یافته و بازبینی منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان موجب شد مناطق تحت مدیریت استان حدود ۱۰ درصد سطح استان افزایش یابد.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان با توجه به انجام کارهای تحقیقاتی و کارشناسی و روند عملکرد خوب استان در دو سال گذشته در راستای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه‌های استان و تلاش برای رسیدن به میانگین کشوری، تصریح کرد: در سال‌جاری نیز با ادامه مطالعات کارشناسی و ارائه مستندهای تکمیلی در خصوص معرفی منطقه «کانی جه‌ژنی» به‌عنوان منطقه شکار ممنوع و پیگیری‌های لازم برای ارتقای منطقه شکار ممنوع «بیلو» در مریوان به اثر طبیعی ملی و همچنین مناطقی مانند «عه‌والان» در کامیاران، «هوازو» در دیواندره نیز در دست بررسی جهت ارتقا به منطقه شکار ممنوع در دستور کار قراردارد.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ سرشماری پستانداران مناطق تحت مدیریت و آزاد همزمان با سراسر کشور انجام شد و گونه‌های پستانداران شاخص مناطق شامل قوچ ومیش ارمنی، کل وبز، کفتار، گرگ، روباه و دیگر گونه‌ها با حضور کارشناسان بخش محیط طبیعی و نیروهای یگان حفاظت انجام شد.

وی در خصوص پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی، یادآور شد؛ تالاب بین‌المللی زریوار با هفت هزار و ۴۷۹ قطعه و ۴۲ گونه بیشترین جمعیت و تنوع جانوری دارد و در کل استان کردستان دارای بیشترین تعداد از خانواده مرغابی‌سانان است.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان افزود: کردستان دارای پنج منطقه حفاظت‌شده شامل منطقه چل‌چمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار، بدر و پریشان قروه، شاهو و کوسالان، منطقه عبدالرزاق سقز، پناهگاه حیات وحش زریوار و دو اثر طبیعی ملی و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به‌فردترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.

رضایی در پایان اذعان کرد: اکنون بیش از هر زمان دیگری، وقت آن است که همه‌ ما زندگی هماهنگ با طبیعت را آغاز کنیم نکته ای که امروز همه دوستداران محیط زیست بر آن اتفاق نظر دارند آن است تا زمانی که بینش و نگرش انسان‌ها نسبت به محیط‌زیست تغییر نکند وضعیت محیط‌زیستی بهبود پایداری را تجربه نخواهد کرد و این مهم تنها با آموزش‌های محیط زیستی و ترویج سواد زیست‌محیطی تحقق خواهد یافت، افزایش آگاهی مردم جامعه و به خصوص کودکانی که فردای کشور را خواهند ساخت نقش بسزایی در کمک به محیط زیست این مرز و بوم ایفا خواهد کرد.

 

انتهای پیام/