رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان

سرشماری زیستگاه های سمندر در کردستان

۱۰ زیستگاه سمندر در کردستان مورد سرشماری قرار گرفت.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: تاکنون سرشماری ۲ گونه سمندر موجود در استان در ۱۰ زیستگاه آن انجام شده است.

حیدر ویسی با اشاره به اینکه سرشماری سمندر در کردستان از اویل خرداد ماه سال جاری آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه دارد، افزود: ۲ گونه سمندر شامل سمندر آتشین و خال زرد یا همان کوهستانی کردستان در این استان شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه این گونه‌ها در استان بیشتر در منابع آبی شهرستان‌های مریوان، سروآباد، کامیاران، بانه، سقز و سنندج است، اضافه کرد: براساس برآورد‌های انجام شده تاکنون سمندر که یکی از گونه‌های در حال خطر انقراض است، وضعیت مناسبی در استان دارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان افزود: سه اکیپ از کارشناسان این اداره کل مشغول سرشماری گونه‌های سمندر در استان هستند و تاکنون این کار در ۱۰ زیستگاه این گونه انجام شده است.

ویسی بر جلوگیری از ورود مواد شوینده و زباله به زیستگاه سمندر تاکید کرد و گفت: کمبود آب و خشکسالی و تخریب چشمه‌ها و تغییر کاربری اراضی از عوامل تهدیدکننده این گونه به شمار می‌رود.

ویسی یادآور شد: سمندر‌ها تخم‌های خود را به شاخ و برگ و ریشه گیاهان درون آب می‌چسبانند و لایه روبی چشمه‌ها موجب از بین رفتن تخم این گونه می‌شود بنابراین از مردم درخواست می‌شود که از لایه روبی مسیر جویبار‌های کوهستانی خودداری کنند.

تاکنون، هفت گونه سمندر به نام‌های سمندر غارزی، سمندر کوهستانی لرستانی (امپراطور)، سمندر کوهستانی کردستانی (خال زرد)، سمندر کوهستانی آذربایجانی، سمندر آتشین، سمندر تاج‌دار جنوبی و سمندر جویباری ایرانی در کشورمان شناسایی و نامگذاری شده است.
سمندر از راسته دوزیستان دُمدار و خانواده سالاماندریده (سمندرها) بوده که در لیست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در دسته به‌شدت در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی شده و زیستگاه آن چشمه‌سارها، جویبار‌ها و آب‌های روان و زلال است.

این‌گونه دارای سر پهن، طول سر با عرض آن تقریباً برابر، پوزه گرد، چشم‌های برجسته، بدن و دم قوی، فاقد تاج پشتی و به رنگ سیاه براق همراه با لکه‌های زرد رنگ روشن به اشکال حلقه‌ایی، قلابی و نیم دایره است و خال‌های زرد این گونه به طور غیر منظم در پشت بدن قرار دارند.

در اصطلاح محلی به این گونه جانوری «بوکه کانیله» و «کانی‌بوک» گفته می‌شود که به معنی عروس چشمه است و این نامگذاری حاکی از آن است که تنها در چشمه‌های با آب روان و صاف قابل مشاهده است.

ویسی گفت: از شهروندان درخواست داریم در صورت مشاهده سمندر به هیچ وجه آنرا از زیستگاه خود جدا نکنند چراکه امکان زیست آن در استخر و فضای محدود وجود ندارد و این گونه جانوری نیاز به زیست در آب‌های جاری دارد.

 

انتهای پیام/