رئیس ادارە میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بانه

تقویت زیرساخت های شهری «آرمرده» برای پذیرایی از گردشگران

رئیس ادارە میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بانه گفت؛ با توجه بە ثبت آرمرده به عنوان شهر ملی شالبافی انتظار می رود زیرساخت های شهری در این منطقه تقویت شود.

سعدالله رحیمی خواه شامگاه دوشنبه در جلسە شورای برنامە‌ریزی شهر ملی آرمردە اظهار کرد: اجرای برنامه‌های فرهنگی، پروژە‌های عمرانی و طراحی و ساخت المان شالبافی و همچنین زیباسازی مبلمان شهری از ضروریات اجرایی در این شهر زیباست.

وی اظهار امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی و توسعه زیرساخت‌ها در شهر آرمردە در آیندە نزدیک این شهر مرزی به عنوان قطب گردشگری شهرستان بانه معرفی و شناختە شود.

رئیس ادارە میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بانه با دعوت از فعالان و مدیران مطرح گردشگری سطح کشور برای سفر به این شهرستان اظهار کرد: از بیست و دوم لغایت بیست و سوم مهر ماه سال جاری در قالب اجرا تور آشناسازی، شهر ملی آرمردە میزبان چندین نفر از فعالین مطرح گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی خواهد بود.

رحیمی خواه افزود: این هنر چند هزار ساله و صنعت ملی در این مکان زیبای جغرافیایی باید بهتر و بیشتر معرفی شود لذا در این راستا نیازمند مشارکت و همراهی گروه‌های مردمی و تمامی ادارات و نهادها هستیم.

گفتنی است، شال بافی شغل اصلی مردم شهر مرزی آرمرده بانه بوده و در حال حاضر اقتصاد خانوارهای پرورش دهنده بز مرخز کاملاً به درآمد حاصل از آن وابسته است و بیش از ۳۰۰ کارگاه شال‌بافی در شهر آرمرده فعالیت دارند و به نحوی که کل این شهر به گونه‌ای با این صنعت سر و کار دارند و هر خانواده یکی از مراحل تهیه و آماده‌سازی آن را انجام می‌دهد.

بُز «مرخز» یکی از گونه‌های کمیاب بز در ایران است که به خاطر پشم زیبا و با ارزشی که دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

پشم بز مرخز در صنایع تبدیلی کاربرد زیادی دارد و از این پشم در تهیه لباس محلی مردانه به نام محلی «شال» استفاده می‌شود.

تغذیه بز مرخز در مقاطع سال غالباً برگ درختان بلوط بوده و این باعث تولید الیاف نرم، ظریف، فردار و براق می‌شود.

 

انتهای پیام/