کارشناس مسئول زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی استان کردستان

کاهش ۳ درصدی تولید عسل در کردستان

با توجه به کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی، میزان تولید عسل در کردستان که یکی از قطب‌های تولید عسل مرغوب در کشور است ۳ درصد کاهش داشته است.

کارشناس مسئول زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: کردستان با تولید سالانه هزار و ۹۰۰ تُن عسل، قطب تولید مرغوب‌ترین عسل‌های کشور محسوب می‌شود.

محمد شیخ احمدی افزود: از ابتدای امسال تاکنون هزار و ۸۷۰ تن عسل در استان کردستان تولید شده که به دلیل خشکسالی این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد کاهش داشته است.

شیخ احمدی با اشاره به وجود ۲۸۰ هزار کلنی زنبور عسل دراین استان گفت: ۹۷ درصد این کلنی‌ها مدرن و ۳ درصد بومی است.

وی افزود: سقز با داشتن بیش از ۲۶ درصد کلنی‌های استان و تولید ۲۰ درصد عسل رتبه برتر تولید عسل در استان را به خود اختصاص داده است.

کارشناس مسئول زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سنندج، مریوان، کامیاران و دیواندره رتبه‌های بعدی تولید عسل در استان کردستان را دارند.

شیخ احمدی نبود کارخانه فرآوری و بسته بندی مناسب برای عسل تولیدی استان را یکی از مهمترین دلایل نبود صادرات در استان بیان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل وجود کارخانه‌های فرآوری و بسته بندی در استان‌های دیگر محصولا زنبور عسل با کیفیت پایینتر، اما قیمت بالاتر از کردستان صادر می‌شود.

شیخ احمدی با بیان اینکه امسال ۳۵۰ کیلو گرم ژل رویال در کردستان تولید شده است افزود: در حال حاضر ۷ هزار و ۶۰۰ زنبور دار در زنبورستان‌های استان کردستان مشغول فعالیت هستند.

از مهم‌ترین خواص عسل برای انسان می‌توان به پیشگیری و درمان سرماخوردگی، پیشگیری و کنترل دیابت، حفظ و افزایش سلامت کبد، درمان زخم معده و ناراحتی‌های مرتبط به آن و پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ اشاره کرد.

 

انتهای پیام/