مقابله با بحران های احتمالی نیازمند فرهنگ سازی است

کمال خدری شامگاه سه شنبه در جلسه مدیریت بحران شهرستان با محوریت حفظ اراضی ملی و اطفای حریق در جنگل ها و مراتع با بیان اینکه در هنگام بحران باید همه بویژه مسئولین شهرستانی خود را برای مقابله با بحران آماده کنند اظهار داشت: افرادی هستند که در مواقع بحرانی بویژه در زمان وقوع آتش سوزی ها با علاقه و بدون چشمداشت با نیروهای منابع طبیعی همکاری می کنند که جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: همه ما برای مقابله با بحرانی هایی که در جامعه پیش می آید مسوول و مامور هستیم و برای فرهنگسازی در زمینه حفظ عرصه های طبیعی نیز افراد باید آموزش ببینند.

خدری با بیان اینکه هر گونه برگزاری مانور باید با هماهنگی فرمانداری انجام شود اظهار داشت: با توجه به اینکه آتش سوزی مراتع و جنگل ها پیامدهای بسیار ناگواری دارد باید از طریق فضای مجازی ذهن جامعه آگاه شود و با توجه به اهمیت حفظ و نگهداری سرمایه های ملی، برای حفظ محصول کشاورزان تلاش شود.

۷۸ هکتار از اراضی طبیعی بانه طعمه حریق شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه نیز در این نشست گفت: در سال گذشته ۲۴ فقره آتش سوزی در ۷۸ هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی رخ داده که ۲۲ فقره جنگل، یک فقره مرتع و یک فقره اراضی جنگلی بود.

عثمان افتخاری با بیان اینکه تاکنون خسارت های ناشی از آتش سوزی که به طور دقیق مشخص نشده است افزود: با آتش سوزی جنگل ها و مراتع بخشی از عرصه های طبیعی از بین رفته و باعث کاهش تنوع زیستی، گونه های گیاهی، فرسایش خاک، آلودگی هوا و گرم شدن زمین شده و هزینه های زیادی در زمینه اطفای حریق و احیای مراتع و جنگل ها صرف شده است.

وی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد آتش سوزی ها توسط عوامل طبیعی ایجاد می شود، اظهار داشت: از مهمترین پیامدهای منفی وقوع آتش سوزی مراتع و جنگل به خطر افتادن معیشت جامعه محلی وابسته به جنگل ها و مراتع است.

افتخاری اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی توسط عوامل انسانی به صورت عمدی ایجاد می شود که مهمترین دلایل آن اختلافات قومی و عشیره ای، فروش زغال به سوداگران، تبدیل جنگل به مرتع به منظور تامین علوفه و گسترش عرصه های کشاورزی همجوار است.

وی گفت: مناطق بحرانی بانه شامل سبدلو، کانی گویز، کانی ناو، سیرانبند، کوچر، ننور، چی چوران، سورین، آرمرده، اشترآباد، صالح آباد، کلاودول، مالته است گله سوره است که تمام نقاط مرزی است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه ادامه داد: دهیاران باید با همکاری شورای اسلامی، اکیپ های اطفای حریق با حداقل ۱۰ عضو در روستاها تشکیل دهند تا در هنگام وقوع آتش سوزی با نیروهای منابع طبیعی همکاری کنند.

وی خواستار همکاری هنگ مرزی در زمینه دسترسی سریع به محل اطفای حریق شد و گفت: نخستین آتش سوزی امسال در نواری مرزی پاسگاه مرزی برویشکانی، سیرانبند، مالته و گله سوره در اوایل ادریبهشت ماه اتفاق افتاد.

افتخاری ادامه داد: برای فرهنگ سازی در زمینه حفظ اراضی ملی و طبیعی به همکاری ائمه جمعه و جماعت و آموزش افراد به منظور جلب مشارکت عمومی نیاز داریم و جمعیت هلال احمر و بخشداری نیز کلاس های اموزشی برگزار کنند.

وی یادآور شد: شهرداری های شهرستان نسبت به اطفای حریق در حاشیه شهرها و موارد ضروری که تردد خودروهای آتش نشانی امکان پذیر است همکاری کنند.

این مسئول گفت: نیروهای نظامی و انتظامی قبل از برگزاری هر گونه همایش و مانور نظامی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

وی افزود: همکاری نیروهای سپاه و بسیج، هیات های کوهنوردی، جهاد کشاورزی، همیاران محیط زیست و طبیعت با نیروهای منابع طبیعی در هنگام وقوع آتش سوزی در مهار حریق تاثیرگذار است.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.