رفع چالش آب در مریوان، بانه و بیجار

آرش آریانژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در گفت‌وگویی، با اشاره به تنش آبی سال گذشته در شرق مریوان، اظهار کرد: آب شرب شهروندان مریوانی از چاه‌های عمیق دشت بیلو تأمین می‌شد و بدلیل برخی مشکلات از سد گاران که چندین سال پیش بهره‌برداری شده است هیچ بهره‌وری نداشتیم.

وی تصریح کرد: با پیگیری استاندار در سفر وزیر نیرو به استان، اعتبارات مورد نیاز برای رفع مشکلات این پروژه اختصاص یافت و به موقع تخصیص پیدا کرد و طی اقدامی اثرگذار، ۱۸ کیلومتر خط انتقال آب خام در یک بازه زمانی چهار ماهه تکمیل شد و وارد تصفیه‌خانه‌ موقت در شرق مریوان شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: با انتقال ۳۰۰ لیتر برثانیه آب به تصفیه‌خانه این شهرستان، اکنون دغدغه‌ای از بابت تأمین آب شرب در مریوان وجود ندارد.

آریانژاد تصریح کرد: با تامین آب شرب مریوان از سد گاران، چاه‌هایی که بر تغذیه دریاچه زریوار تاثیرگذار بودند از مدار خارج شدند.

رفع مشکل آب بیجار و مریوان

وی در ادامه به کلنگ‌زنی خط انتقال آب از سد سیازاخ به بیجار در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پس از انجام مراحل اداری انتخاب پیمانکار، برای تکمیل این خط، قراردادی بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار منعقد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان خاطرنشان کرد: انتقال آب به طول ۱۴۸ کیلومتر از سد سیازاخ به بیجار، احداث تصفیه‌خانه و انتقال آب به حسن آباد یاسوکند و ۱۳۰ روستای در مسیر از اقداماتی است که در قالب این طرح عملیاتی می‌شود.

آریانژاد از برنامه‌ریزی برای ذخیره‌سازی بیش از ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب در دریاچه سد سیازاخ در سال آبی جاری خبر داد و گفت: با تحقق این کار و انتقال آب به تصفیه‌خانه د حال احداث، دغدغه تأمین آب شرب شهروندان دیواندره را پایان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به چالش‌های حوزه تأمین آب شرب در شهرستان بانه هم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حالی شهر بانه به ۱۴ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد سال گذشته در ۲ سد موجود حدود ۱٫۵ میلیون مترمکعب آب وجود داشت.

وی افزود: با همت جمعی که در استان شکل گرفت و اعتبارات جهشی که به موقع و نقداً به استان اختصاص یافت، آبرسانی حوزه بانه تمام شد و خط انتقال ۲۲ کیلومتری و ایستگاه پمپاژ اضطراری در کمتر از ۴۰ روز به پایان رسید.

آریانژاد با بیان اینکه ایستگاه پمپاژ ثابت این شهرستان طی چند ماه آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌شود، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبارات از محل ردیف ماده ۵۶ صرفاً برای تصفیه‌خانه بانه، خارج از اعتبارات منابع عمومی و ردیف‌های منابع عمومی تصویب شد که امیدوارم با هماهنگی یکی از بانک‌های عامل طی دو و نیم سال آینده کل مجموعه آبرسانی به بانه را به سرانجام برسانیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.