امسال ۲۲۷ میلیون دلار کالا از گمرکات کردستان صادر شده است

صادق صمدی در جلسه توسعه صادرات استان کردستان در سنندج، با اشاره به ۲۲۷ میلیون دلار کالای صادراتی از گمرکات استان افزود: این میزان صادرات از حیث وزنی ۵۶۶ هزار تن و از حیث دلاری ۲۲۷ میلیون دلار ارزش داشته است.

وی بیشترین سهم صادرات استان با ۷۴ درصد مربوط به گمرک باشماق دانست.

صمدی سهم صادرات کشور را ۲۸ میلیون و ۴۰۶ هزار دلار عنوان کرد و اظهار کرد: سهم صادرات کردستان از صادرات کشور از حیث وزنی ۹۲ دهم درصد و از حیث ارزشی هشت دهم درصد بوده است.

به گفته وی، سهم صادرات کردستان از صادرات کشور در هفت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۴ درصد افزایش و از لحاظ ارزشی ۱۲ درصد کاهش داشته است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی صمت کردستان صادرات گمرکات باشماق و بانه را از ابتدا تا پایان مهر امسال ۲۴۹ میلیون دلار و از حیث وزنی ۴۱۹ هزار تن اعلام کرد و افزود: میزان صادرات در این گمرکات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۴۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی صادرات کردستان را در بخش های مختلف اقتصادی را ۲۲۱،۲۱ میلیون دلار بیان کرد و میزان صادرات بخش صنعت را ۷۵،۳۷ میلیون دلار، ۱۱۲،۶۷ میلیون دلار بخش،کشاورزی و صنایع غذایی، ۲۸،۴۷ میلیون دلار معدن و صنایع معدنی سهم صادرات استان را داراست.

صمدی ارزش صادرات بخش کشاورزی و صنایع غذایی را در این مدت ۱۱۲،۶۷ میلیون دلار عنوان کرد.

رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت و معدن کردستان همچنین میزان واردات کشور از ابتدا تا پایان مهر امسال را ۱۹۷۴۷ هزار تن به ارزش ۳۱۷۲۷ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۶ درصد کاهش و از لحاظ ارزشی ۱۴ درصد افزایش داشته است.

صمدی عمده‌ترین کشورهای مبدا وارداتی را امارات متحده عربی، چین، ترکیه، هند و آلمان ذکر کرد و افزود: امارات متحده عربی ۳۰ درصد، چین ۲۶ درصد، ترکیه ۱۰ درصد، هند پنج درصد و آلمان سه درصد سهم ارزشی واردات را به خود اختصاص داده است.

گمرکات استان کردستان در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه فعال است.

گمرک سیرانبند بانه و باشماق از مرزهای گمرکی رسمی و بین المللی استان است.

گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت صادرات و امور مسافری فعال است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.