۳۶ اقامتگاه بوم‌گردی در کردستان فعال است

یعقوب گویلیان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هم‌ اکنون ۴۳ روستای گردشگری مصوب در استان وجود دارد اظهار داشت: ۱۴ اقامتگاه بوم‌گردی در هفت روستای هدف گردشگری شامل روستاهای دولاو، آویهنگ، نوره، صلوات‌آباد، بیساران، قصلان و بلبر قرار دارد.

وی افزود: ۲۱ اقامتگاه دیگر نیز در روستاهای گلین، گومه‌ای، دره‌تفی، شیان، طائینه، توریور، هویه، تخته، دورود، هشمیز، سنگین‌آباد، سالیان و گلانه وجود دارد که به‌صورت مداوم مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری کردستان یادآور شد: راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌تواند موجب توسعه گردشگری و رونق اقتصادی در روستاها شود، اقامتگاه‌های بوم‌گردی چند سالی است که در روستاهای استان پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

وی تاکید کرد: فعالان این صنعت باید ضمن ترسیم برنامه‌های مطلوب و ارائه خدمات کیفی، تلاش کنند آداب‌ و رسوم، فرهنگ‌ محلی، طبیعت بکر، جاذبه‌های روستایی، صنایع‌ دستی، غذاهای سنتی و آثار تاریخی استان را به‌ بهترین نحو به گردشگران معرفی کنند.

گویلیان اظهار داشت: از سرمایه‌گذارانی که مایل به ساخت و احداث خانه‌هایی با معماری سنتی و اشتغال‌زایی پایدار در روستاهای استان باشند، استقبال و حمایت می‌شود.

در مجموع ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

پارک آبیدر و موزه خانه کُرد سنندج، دریاچه زریبار مریوان، منطقه هورامان، غار کرفتو دیواندره، روستای پالنگان کامیاران، بازار شهرهای سنندج، بانه و مریوان و قرآن تاریخی نگل هرساله بیشترین آمار بازدید گردشگران را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.