آزمایشات ازدواج برای بیش از ۲۰ هزار نفر در استان کردستان انجام شد

به گزارش بانه نیوز به نقل از خبرگزاریی ایسنا؛ رئیس گروه آزمایشگاه های مرکز بهداشت استان گفت: آزمایشگاه های مراکز بهداشتی شهرستان های استان کردستان، با هدف تعیین وضعیت سلامتی و سابقه‌ی بیماری‌ها در اشخاص و خانواده‌ها و پیشگیری از وقوع بیماری‌ها و ناهنجاری‌های بعدی و تولد نوزادان بیمار بیش از ۲۰ هزار نفر را در سطح استان و در ۹ ماهه اول سال جاری مورد آزمایش قرار دادند.

حسن سلطانی، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: آزمایشات قبل از ازدواج تاثیر به سزایی در حفظ شادابی زوجین در سال های بعد از ازدواج دارد چرا که نتایج این آزمایشات می تواند در پیشگیری از بروز ناهنجاری های ژنتیکی احتمالی در فرزندان آنان در آینده نقش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه، در صورتی که نتایج آزمایشات مشکلی را نشان دهد امکان ارائه راه حل های متناسب با وضعیت از طریق مشاوره پزشکان فراهم است، افزود: خوشبختانه در اغلب موارد این مشکلات قابل حل است  اما آگاهی از آنها به منظور برنامه ریزی برای رفع مشکل ضروری است.

رئیس گروه آزمایشگاه های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: آزمایش‌های قبل از ازدواج تنها از دو طریق خون و ادرار انجام  و نیازی به نمونه برداری از بافت نیست.

سلطانی، از انجام بیش از ۱۰۵ هزار تست برای بیش از ۲۰ هزار نفر در آزمایشگاه های بهداشتی سطح استان در ۹ ماهه اول سال جاری خبر داد و تصریح کرد: ترتیب انجام آزمایشات در شهرستان های استان به ترتیب از بیشترین به سوی کمترین بدین شکل بوده است که سنندج، قروه، مریوان، سقز، بانه، بیجار، کامیاران، سروآباد، دهگلان و دیواندره جمعا این تعداد آزمایش مربوط به ازدواج را در مدت مذکور به ثبت رسانده اند.

وی با اشاره به آزمایشات روتین قبل از ازدواج، گفت: آزمایشات شامل CBC جهت بررسی تالاسمی، عدم اعتیاد، سیفلیس و بنا به درخواست فرد ایدز و هپاتیت است.

رئیس گروه آزمایشگاه های مرکز بهداشت استان گفت: آزمایش خون پیش از ازدواج کامل بوده و تعداد گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون، پلاکت‌ها، هموگلوبین، هماتوکریت، گروه خون، RH خون، کم خونی و یا تالاسمی مینور یا ماژور را مشخص می کند.

حسن سلطانی با اشاره به اهمیت انجام آزمایش تالاسمی گفت: اگر یکی از زوجین تالاسمی مینور داشته باشد در امر ازدواج مشکلی ایجاد نمی کند چرا که تنها ۵۰ درصد احتمال به دنیا آمدن فرزندانی با تالاسمی مینور(ظاهرا سالم) وجود داشته و در بقیه فرزندان سلامتی کامل وجود خواهد داشت ولی اگه هر دو نفر تالاسمی مینور داشته باشند، شانس اینکه یک فرزند تالاسمی مینور(ناقل) داشته باشند برابر با ۵۰ درصد، فرزند سالم ۲۵ درصد و فرزند با تالاسمی ماژور ۲۵ درصد خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: انجام آزمایش قبل از ازدواج، برای انجام عقد لازم و ضروری است و برای انجام آن نیازی به ناشتا بودن نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.