چالش‌های پیش‌روی فعال‌ترین شهرک صنعتی کردستان

 به گزارش بانه نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ فعالیت شهرک صنعتی بانه اگرچه نسبت به دیگر شهرک های کردستان دیرتر آغاز شد ولی روند رو به رشدی را طی کرد به گونه‌ای که تنها شهرک بدون واحد تعطیل در استان است، اما مشکلاتی در بخش زیرساخت‌های آن وجود دارد که در صورت عدم توجه و رفع آنها، چه بسا در بلند مدت این شهرک را از رونق بیندازد.

واحدهای مستقر در شهرک صنعتی بانه در سال‌های اخیر و با همه تکانه‌ها و مشکلات اقتصادی، چرخ تولیدشان متوقف نشده است به گونه ای که این شهرک به عنوان تنها شهرک صنعتی فاقد واحد غیرفعال در استان شناخته می‌شود.
هنوز هم بر اساس تعریفی که شرکت شهرک‌های صنعتی از واحد به بهره‌برداری رسیده دارد (واحدی که زمین واگذار شده، زیرساخت‌ها را فراهم و تولید خود را آغاز کرده است) شهرک صنعتی بانه همچنان جزو شهرک‌های بدون واحد غیرفعال استان محسوب می‌شود، هر چند تولید در یکی دو واحد این شهرک به دلیل آتش سوزی به طور موقت متوقف است.

واحد تولید فوم مستقر در شهرک صنعتی بانه شهریور سال جاری طعمه حریق شد و به دلیل اشتعالزا بودن مواد موجود در این واحد به سرعت آتش به همه بخش‌ها سرایت کرد و ضرر مادی زیادی به آن وارد شد.

واحد تولید ام دی اف این شهرک هم ۲ مرتبه دچار حریق و به سرعت اطفا شد و از سرایت آتش به واحدهای دیگر جلوگیری به عمل آمد ولی با این وجود حدود یک میلیارد تومان آسیب مادی به آن وارد شد؛ «ابراهیم دانش»،  مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی بانه در مورد مشکلات این شهرک به خبرنگار ایرنا گفت:  نبود ایستگاه آتش نشانی و کمبود آب از مهمترین مشکلات پیش روی این شهرک صنعتی است.

وی با اشاره به اینکه پنج چاه آب در این شهرک وجود دارد ولی با توجه به افزایش تعداد واحدها این میزان جوابگوی نیاز آنها نیست،  گفت: چاه آبی با دبی مناسب در فاصله نیم متری از شهرک وجود دارد که توسط عده‌ای دامدار بدون داشتن مجوز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد که شرکت شهرک های صنعتی استان هم در این رابطه به مراجع قضایی شکایت کرده است.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی بانه بیان کرد: در شهرک صنعتی بانه تولیدکنندگان به کار تولیدی بحدی دلگرم بودند که تعدادی از آنها برای ساخت سوله‌هایشان؛ مسکن و خودروی خود را فروختند.

با عملکرد مطلوب واحدهای تولیدی در این شهرک بر تعداد آنها افزوده شد و بتدریج نیازهای آنها هم افزایش یافت و هم اکنون حجم آب چاه‌های این شهرک صنعتی، جوابگوی این واحدها نیست.

علی رحمانی مدیرواحد تولید لامپ کم مصرف مستقر در شهرک صنعتی بانه که قبل از ورود به بخش تولید یکی از واردکنندگان کالا در این شهرستان بود؛ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تا جایی که اطلاع دارم واحد تعطیلی در این شهرک وجود ندارد ولی دغدغه تعطیل شدن آنها با استمرار مشکلات کنونی هست.

وی که دارای ۲ واحد تولیدی در این شهرک شامل تولید لامپ و تولید قطعات مورد نیاز لامپ است، ادامه داد: از آنجا که تولید لامپ نیاز چندانی به آب ندارد میزان آب موجود برای تولید آنها کفایت می کند ولی برای مصارف کارکنان مشکل تامین آب داریم.

این تولیدکننده بانه‌ای می گوید: آب مصرفی پرسنل شاغل خود که حدود ۱۵۰ نفر هستند، را روزانه با تانکر از داخل شهر تامین می کنیم.

رحمانی از وضعیت موجود که به واسطه قطعی اینترنت ایجاد شده گلایه کرد و گفت: به دلیل قطعی اینترنت در ۲ ماه اخیر ارتباط با با تامین کنندگان مواد اولیه که بیشتر در خارج از کشور هستند، کاهش یافته و این به ضرر تولید است.

وی اضافه کرد: افزون براین قطعی اینترنت و برخی از سامانه ها هم موجب شده ترخیص کالا از پنج روز به ۲۰ روز افزایش یابد و در این بین هم فقط تولیدکنندگان متضرر می‌شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.