انتقال بازارچه مرزی خانم شیخان به به‌رده رشه مریوان

به گزارش بانه نیوز به نقل از  خبرگزاری تسنیم از مریوان؛ استاندار کردستان از آغاز فرایند انتقال بازارچه مرزی خانم شیخان به به‌رده رشه خبر داد و گفت: بازگشایی بازارچه‌های مرزی و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان اولویت دولت در استان است.

اسماعیل زارعی‌کوشا پیش‌ازظهر امروز در آئین بهره‌برداری از آسفالت معابر و زمین چمن مصنوعی روستای میرآباد مریوان که با حضور مسئولان استانی و جمعی از مردم روستا برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم این پروژه پیش زمینه‌ای برای پیشرفت جوانان در فوتبال باشد، اظهار داشت: باید خدمات و زمینه‌های لازم برای ماندگاری روستانشینان در روستاها فراهم شود.

وی با بیان اینکه توجه به مناطق مرزی جزو برنامه‌های اولویت‌دار دولت در استان است، گفت: یقیناً با اتمام و بهره‌برداری از منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان، تحول بزرگ اقتصادی در این مناطق روی می‌دهد.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه طرح جامع منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان ۷۰ درصد پیشرفت دارد، به تأثیر بازارچه‌های مرزی بر ارتقاء شاخص‌های اقتصادی در استان اشاره کرد و افزود: بازارچه‌های مرزی کردستان بعد از سه سال بسته بودن، سال گذشته به همت دولت بازگشایی و خوشبختانه تحولات خوبی صورت گرفته است.

وی از آغاز فرایند انتقال بازارچه مرزی خانم شیخان به به‌رده رشه خبر داد و خاطرنشان کرد: در جلسه هفته گذشته هیئت دولت، موضوع بازگشایی بازارچه‌های مرزی و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان را مطرح کردم که مورد استقبال و آیت‌الله رئیسی نیز بر ضرورت توجه به معیشت مرزنشینان تأکید کرد.

زارعی‌کوشا یادآور شد: فعال‌شدن این بازارچه‌ها علاوه‌بر تحولات در حوزه اقتصادی، در زمینه ارتقاء شاخص‌های اجتماعی و تعاملات تجاری و اقتصادی با کشور عراق تأثیر مثبت خواهد داشت.

شیوا قاسمی‌پور، نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این آئین امنیت پایدار مرزها را در گرو توجه به مسائل اقتصادی مرزنشینان دانست و اظهار داشت: باید علاوه بر توجه به معیشت مرزنشینان، از ظرفیت‌های نهفته ساکنان این مناطق در زمینه‌های مختلف و ایجاد بازارچه‌های مرزی استفاده شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت به ایجاد اشتغال و معیشت مناطق مرزی اهتمام ویژه کند، گفت: مرزنشینان باید از توانمندی اقتصادی برخوردار شوند تا بتوانند نیازهای روزمره خانواده‌ خود را تأمین و فراهم کنند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی از اختصاص سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های هادی و محرومیت‌زدایی به بنیاد مسکن خبر داد و خاطرنشان کرد: در همین راستا امسال معابر ۱۵۰روستای استان ۱۴۵ میلیارد تومان هزینه، آسفالت شد.

قاسمی‌پور ابراز داشت: تمام تلاش دولت و مجلس در این دوره بهبود معیشت مردم است.

گفتنی است؛ برای آسفالت معابر روستای میرآباد با ۱۱ هزار و ۳۰ مترمربع، ۴۳ میلیارد و ۵۸۰ میلیون ریال و چمن مصنوعی ورزشی ۱۵میلیارد ریال هزینه شده است. استاندار کردستان همچنین در این سفر پروژه مسکن ملی شهرک اوراز مریوان با مساحت ۱۰ هزار و ۶۱۵ متر مربع در ۶ بلوک با ۱۲۰ واحد را کلنگ‌زنی و نخستین کارگاه خیاطی زنان که برای ۱۵ کوله‌بر شغل ایجاد کرده است، را افتتاح کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.