نمایشگاه «برمدار فرهنگ و هنر کردستان ۱۴۰۱» با حضور استاندار کردستان افتتاح شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در آیین افتتاحیه نمایشگاه گفت: در سال جاری بیش از ۲۲۱ برنامه و رویداد فرهنگی و هنری در سطح استان برگزار شد.

به گزارش بانه نیوز نقل قول از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان؛ علی اصغر دریایی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بر مدار فرهنگ و هنر کردستان۱۴۰۱ که همزمان با بازگشایی نگارخانه هنر سنندج و با حضور اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان و جمعی از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد, اظهار داشت: در طول سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۲۱ برنامه و رویداد فرهنگی, هنری, رسانه ای و قرآنی در سطح استان برگزار شد.

وی افزود: به منظور تمرکززدایی از برگزاری برنامه های فرهنگ وهنری در مرکز استان بیش از ۱۰درصد این برنامه ها و رویدادها در روستاها و شهرهای کوچک استان از جمله دلبران, بلبان آباد, شویشه, هورامان و سریش آباد برگزار شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه برمدار فرهنگ و هنر کردستان ۱۴۰۱ که حاوی گزارش عملکرد و دستاوردهای فرهنگی و هنری استان و شهرستان های تابعه است واحدهای مختلف شورای فرهنگ عمومی استان وشهرستان ها, کتاب, هنرهای تجسمی و نمایشی, آموزش رایگان هنر, چاپ و تبلیغات, نیروی انسانی, سنندج هفتمین پایتخت کتاب ایران, موسیقی, امور سینمایی, خبرگزاری های و مطبوعات, صندوق اعتباری هنر , هنرستان دخترانه هنرهای زیبای سنندج و ادارات شهرستانی را معرفی و اطلاعات برنامه های فرهنگی و هنری اجرا شده در سال جاری را شامل می شود.

ایشان ضمن اشاره به اعتبارات حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی اذعان داشت: در این بخش بیش از ۸۲ برنامه در سراسر استان با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی در مناطق حاشیه شهرها و روستاها برگزار شد بیش از ۷میلیارد ۱۳۰ میلیون تومان هزینه شد.

دریایی به پوسترهای ارایه شده و رونمایی شده شاخص برنامه های اشاره و گفت: بخشی از نمایشگاه برمدار فرهنگ و هنر کردستان ۱۴۰۱ به نمایش پوسترهای برنامه ها اختصاص داده شده است که نشان از تنوع برنامه های فرهنگی و هنری دارد.

مدیرکل فرهنگ کردستان در بخش دیگر از اطلاعات ارایه شده در  نمایشگاه گفت: حوزه های مختلف فرهنگی و هنری وابسته به این اداره کل در طول سال ۱۴۰۱ بیش از ۶۶ میلیارد تومان تسهیلات در زمینه مشاغل خانگی و تبصره های ۱۸ و ۱۶ دریافت کرده اند.

ایشان در بخشی دیگر از توضیحات خویش برای استاندار کردستان در خصوص بخش های نمایشگاه گفت: شهرستان های تابعه به تناسب و استعدادهای فرهنگی و هنری دارای برنامه های شاخصی بوده اند از جمله جشنواره موسیقی جوان در محلات حاشیه شهر سنندج, هفدهمین تاتر کوردی سقز, موسیقی خیابانی اقوام ایرانی در شهر کامیاران, هفته فرهنگ و هنر هورامان در سروآباد, کنگره شعر عاشورایی قروه, شعر شمیم ظهور دلبران, تاتر طنز دیواندره, هه لپه رکی و چیروک بانه, جشنواره خوشنویسی زریبار مریوان, صفیران بصیرت سریش آباد از جمله برنامه های شاخص و با گستره سراسری و استانی است.

وی با اشاره به واحد حوزه قرآن و عترت که در نمایشگاه نیز اطلاعات و توانمندی آن ارایه شده است, گفت: علاوه بر فعالیت ۲۶ موسسه قرآن و عترت در سطح استان, در طول سال جاري سه نفر از قاریان برجسته بین المللی استاد سیدمحمد جواد حسینی, استاد حمید شاکرنژاد و استاد جعفر فردی در سراسر استان سلسله محافل انس با قرآن برگزار کردند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.