ابراهیم‌ خان یونسی؛ اولین و آخرین استاندار کُرد اهل سنت

به گزارش بانه‌نیوز؛ ابراهیم یونسی، مترجم نامی، اهل بانه و استاندار در دولت بازرگان زاده‌ی ۱۲ خرداد ۱۳۰۵ در شهر بانه، در ماجرای کودتای مرداد ۱۳۳۲ جزو افسرانی بود که به اعدام محکوم شد ولی به‌دلیل آنکه یک پای خود را در ارتش از دست داده بود، با یک درجه تخفیف، به‌حبس ابد محکوم شد.

داستان نویسنده شدنش هم از همین جا شروع شد و ایام زندان را تبدیل به فرصتی جهت زبان آموختن و ترجمه کرد و در طول دوران زندگی‌اش بیش از ۸۰ کتاب در حوزه تالیف و ترجمه و داستان نویسی منتشر کرد و دکتر شهباز محسنی محقق در حوزه ادبیات، یونسی را از تبار انسانهای سخت کوشی می‌داند که تکرار ناشدنی هستند.

«فیض الله پیری» روزنامه‌نگار هم درباره او می‌نویسد: جدای از جنبه نويسندگی و مترجمی یونسی، او يک اقتصاددان بود که دانش او در اين زمنيه هيچگاه مورد توجه عملی و رسانه‌ای قرار نگرفت، دانشمندی بود که دانشگاه‌ها از انبان علمی او بی‌بهره بودند، اما شايد نکته مهمتر از همه، جنبه اميد و اراده قوی ابراهيم يونسی بود که کمتر بدان بدان پرداخته شده است. از دست دادن يک پا، به يکباره زندگي را بر او دشوار و بلکه آوار کرد، اما به همت همسر گرانقدر و فداکارش از نو برخاست. اراده کرد و اميد را از دست نداد.

ابراهیم یونسی سرانجام پس از ۸۵ سال عُمر در ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ درگذشت. پیکر او از تهران به بانه برگردانده شد و در میان غم و اندوه خانواده، دوستداران و علاقه‌مندانش در آرامستان سلیمان‌بگ بانه به خاک سپرده شد.

وی ۸۰ کتاب از زبان انگلیسی و یک کتاب از زبان فرانسوی به‌ فارسی ترجمه کرد که تعدادی از آثار ترجمه‌‌ای و تالیفی او عبارتند از:
آرزو‌های بزرگ نوشته چارلز دیکنز
آغا، شیخ، دولت نوشته مارتین وان بروئن سن
اسپارتاکوس نوشته هوارد فاست
تاریخ ادبیات یونان نوشته اچ جی
تام جونز نوشته هنری فیلدینگ
جنبه‌های رمان نوشته.ام. فورستر
خاطرات نیکیتا خروشچف
خانه قانون زده نوشته چارلز دیکنز
داستان دوشهر نوشته چارلز دیکنز
در ستایش فراغت نوشته برتراند راسل
زمستان بی‌بهار (خاطرات یونسی، کودکی تا آزادی از زندان)
صهیونیسم نوشته یوری ایوانف
کردها نوشته وانلی، کندال
کردها و کردستان نوشته درک کینان
هنر داستان‌نویسی.

پس از مرگ ابراهیم یونسی در جهت بزرگداشت او، جایزه ادبی به نام او در شهر بانه راه‌اندازی شد، اما تنها یکی دو دوره توانست ادامه پیدا کند. همچنین در اسفند سال ۱۳۹۶ کتاب “شناختنامه ابراهیم یونسی” توسط امید ورزنده منتشر شد. در سال ۹۸ نیز کتابخانه و لوازم اتاق دکتر یونسی به دانشگاه پیام نور بانه اهدا شد

منبع؛ واکاوی

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.