مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس شمالی

کرونا و تهدیدهای محیط زیست طبیعی

شناسه : 7406 21 فروردین 1399 - 17:03 64 بازدید
مرکز پژوهش و توسعه جنگلداری زاگرس شمالی طی اطلاعیه‌ای نسبت به آتش‌زدن بوته‌های گَوَن و استشمام دود و بوی آن به منظور درمان کرونا هشدار داد و اعلام کرد: این‌کار بدون پشتوانه‌ علمی و تحقیقاتی بوده که نه تنها منجر به درمان نمی‌شود ممکن است عوارض ناگواری هم بر سلامت انسان داشته باشد و همچنین سبب تخریب منابع طبیعی می‌شود.
کرونا و تهدیدهای محیط زیست طبیعی
پ
پ

ب️ه گزارش بانه نیوز؛ در این روزهای بحرانی که ویروس کرونا خیمه سنگینی بر بخش بزرگی از کره زمین زده است کشور ما ایران هم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان را از دست داده‌ایم.

تعداد قابل توجهی از مردم نیز هم‌اکنون مبتلا به این ویروس بوده و در حال مبارزه با پیامدهای آن هستند. در این مدت گروههای مختلف پزشکان، دانشگاهها و شرکتهای داروسازی، پژوهشهای خود را برای پیدا کردن داروی بیماری آغاز نموده و تحقیقات آنها در حال انجام است. گروه دیگری که در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی کار و تحقیق می‌کنند نیز توصیه‌هایی کلی برای تقویت سامانه پدافندی بدن برای مقابله با بیماری نموده و انواع داروهای گیاهی و دمنوشها را برای این منظور معرفی و پیشنهاد می‌کنند. با این توضیح و تاکید که هیچکدام داروی قطعی برای ویروس کووید ۱۹ نیستند.

با اینحال گروه دیگری هم در زمینه گیاهان دارویی به صورت سنتی فعالیت می‌کنند و معمولا بدون تحقیق و اغلب مبتنی بر دلایلی مانند شهود و الهام توصیه‌ها و نسخه‌های عجیبی ارائه می‌کنند و بر درمان قطعی کرونا با روشهای خود تاکید می‌ورزند.

ضمن یادآوری روغن بنفشه، یکی دیگر از این نمونه‌ها نسخه “دود گَوَن” است!

داستان از این قرار است که فردی ادعا می‌کند که با آتش زدن بوته‌های گون و استشمام دود و بوی آن کرونا درمان می‌شود. به محض اعلام این داروی شفابخش! افراد زیادی به مراتع و جنگلها هجوم آورده و شروع به آتش زدن بوته‌های گون می‌کنند و یا اقدام به کندن بوته‌ها و حتی فروش آن نمودند (گون یکی از مهمترین گونه‌های گیاهی از نظر اکولوژیک به ویژه برای جلوگیری از فرسایش خاک است). اگرچه با فراخواندن این فرد توسط اداره منابع طبیعی و ارائه توضیحات لازم، طی ویدیویی از مردم درخواست شد که فعلا این کار را متوقف کنند.

️به طور کلی در کنار برخی فوایدی که کرونا برای محیط زیست انسانی و طبیعی داشته، این گونه رویدادها و مشابه آن هم تهدیدی جدی برای منابع طبیعی ضعیف و شکننده کشور محسوب می‌شود که امیدواریم با هوشیاری مردم، جنگلبانان و محیطبانان این تهدیدها به حداقل برسد. هر گونه دارویی طی یک فرایند و پروتکل علمی و فنی ویژه توسط متخصصین، تولید و اثربخشی و عوارض احتمالی آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد و مشخصا چنین توصیه‌های بدون پشتوانه‌ علمی و تحقیقاتی نه تنها منجر به درمان نمی‌شود ممکن است عوارض ناگواری هم بر سلامت انسان داشته باشد و همچنین سبب تخریب منابع طبیعی می‌شود.

یادآور می‌شود که بهره‌برداری از منابع طبیعی در چارچوب اصول و روشهای استاندارد علمی و در حد توان و ظرفیت طبیعت امکان‌پذیر است.

 

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در دفتر بانه نیوز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.